HDP, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile 7 milletvekilinin tutuklanmasının ardından aldığı kararı açıkladı. HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Meclis’teki çalışmalarını durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ ve 7 milletvekilinin tutuklanmasından sonra 2 günden bu yana Diyarbakır’da toplantı yapan HDP Meclis Grubu ve MYK aldığı kararları açıkladı.

HDP adına açıklamayı Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen yaptı. Bilgenin açıklamalarının satır başları şöyle:

Dün milletvekili grubumuz ve Merkez Yürütme kurulu ile birlikte yaptığımız ve bugün sabahta gerçekleştirdiğimiz MYK toplantısı sonrasında ortak basın açıklamamızı sizlerle paylaşıyoruz. Sözlerimize başlarken 4 Kasım günü Diyarbakır’da yapılan bombalı saldırıyı kınıyor. Yaşamını yitirenlere rahmet, yakınlarına ve halkımıza baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Acılarını paylaşıyoruz. Yine 4 Kasım günü ve öncesinde rehin alınmış olan eş genel başkanlarımızı, vekillerimizi ve bütün seçilmiş eş başkanlarımızı ve yöneticilerimizi saygıyla selamlıyoruz.

Onların onurlu ve dik duruşlarının, biat etmez veboyun eğmez tutumlarının arkasındayız. Baskı, zulüm, yoksayma ve faşizm karşısındaki duruşları, Kürt halkı başta olmak üzere bütün Türkiye halklarına büyük bir moral kaynağı olmuş, mücadele azmini ve kararlılığı perçinlemiştir.

Bugün Erdoğan\AKP iktidarı demokratik muhalefete ve demokratik siyasete yönelik ağır saldırıları ile demokratik kazanımları gasp etmeyi, oluşmuş bütün kurum ve kuruluşlarımızı tasfiye etmeyi hedeflemektedir. Bu hedefte sadece HDP’ye oy vermiş olan 6 milyondan fazla insanımızın siyasi iradesi değil, demokrasi, özgürlük, eşitlik, emeğin hakları, kadın özgürlüğü ve adalet mücadelesini sürdüren vicdan sahibi ve demokrat milyonlarca yurttaşımız vardır.

Önce milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıran, daha sonra 15 Temmuz darbe girişimini bir fırsat olarak değerlendirip olağanüstü hal ve kanun hükmünde kararnamelerle ülkeyi yöneten ve kendi darbesini sürdüren Erdoğan\AKP iktidarı, Meclis’i de işlevsizleştirerek Türkiye’yi bir kayyum cumhuriyeti haline getirmektedir. Son olarak halkın tercihlerine ve iradesine zerre kadar saygı duymadığını eş genel başkanlarımız dahil 9 vekil arkadaşımızı tutuklayarak açıkça göstermektedir.

“MECLİS ÇALIŞMALARINI DURDURMAYA KARAR VERDİK”

Ankara’da Genel Merkez binamızın abluka altına alınması, parti yöneticilerimizin ve üyelerimizin içeriye girişinin engelleniyor olması da demokratik siyasete bakışlarını açıkça ortaya koymaktadır.

Meclis grubumuz ve Merkez Yürütme Kurulumuz ile birlikte yaptığımız tartışmalar sonucunda demokratik siyaset tarihimizin bu en kapsamlı ve karanlık saldırısı karşısında yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya ve birkez daha halklarımızla buluşmaya karar verdik.

Önümüzdeki günlerde ev ev, mahalle mahalle, köy köy, il il, ilçe ilçe dolaşarak halkımızın şikayet ve önerilerini dinleyeceğiz. Bileşenlerimizle, bütün ittifak güçlerimizle, kurum ve kuruluşlarımızla, demokrasi, barış ve emek güçleriyle, sivil toplum örgütleriyle, sendika ve meslek birlikleriyle, inanç gruplarıyla, kadın, çevre ve ekoloji hareketleriyle tartışarak önerilerini alacağız. Tüm bu istişarelerin sonucunda yapılan önerileri değerlendirerek, sonuçları kamuoyuna paylaşacağız ama sadece bununla kalmayıp, ortaya çıkan öneriler doğrultusunda geleceği birlikte örmek için adımlar atacağız. Kayyum cumhuriyeti karşısında demokratik cumhuriyet mücadelesini birlikte büyüteceğiz.

* Kayyum Cumhuriyeti karşısında mücadeleyi birlikte konuşacağız. Asla geri adım atmayacağız.

* Ülkeyi bir bçuk yıldır yangın yerine çevirmiş Erdoğa iktidarı ülkeyi yangın yerine çevirmiş, binlerce insanın ölmesine, yaralanmasına ve ülkenin kutuplaşmasına neden olmuştur.

* Türkiye’ye sunulan tek adam yönetimi faşizm demektir.

* Tüm STK’lara çağrı yapıyoruz; Erdoğan’ın tehditlerine boyun eğmeyin.

HDP Parti Sözcü Bilgen, “Yasal olarak tutuklanan Eş Başkanların başkanlıkları düştü mü?” sorusuna,”Buna halk karar verecek. Türkiye bir dönüm noktasındadır. Bu önemli kararı halkımızla birlikte alacağız. Bundan sonra bizim gündemimizde halkla birlikte karar vermek var” diye cevapladı.(DHA)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here