Türkiye ile Hollanda arasında büyük kriz: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ‘istenmeyen kişi’ ilan edilip, sınır dışı edildi. Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, Almanya’ya götürüldü, uçakla İstanbul’a gelecek.

Hollanda’nın devlet televizyonu NOS, Twitter hesabından Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’nın bir otomobil içindeki fotoğrafını yayınladı. Fotoğrafta, aracın ön koltuğunda polisin olduğu görülüyor.

HOLLANDA’DA NELER OLDU?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının iniş iznini iptal etmesine rağmen Hollanda’nın Rotterdam kentine kara yoluyla gitme kararı aldı.

Hollanda polisi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın, Almanya’dan kara yoluyla Rotterdam’a gideceğinin açıklanmasının ardından Rotterdam Başkonsolosluğu Rezidansı önündeki yolu trafiğe kapattı.

Hollanda polisi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya’nın programını takip etmek üzere Rotterdam’a giden bakanlık konvoyundaki bir araç ile TRT ve AA ekibinin bulunduğu araçtakilere kimlik kontrolü yaptı.

Bakan Kaya’nın aracı Türkiye Hollanda Başkonsolosluğu’na 30 metre kala durduruldu. Bakan Kaya’nın konsolosluk üyeleri ile görüşmesine izin verilmedi. Bölgede çok sayıda Türk vatandaşı protesto gösterileri düzenledi.

Reuters’ın Hollanda basınına dayandırdığı habere göre,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı istenmeyen kişi ilan edildi, alıkonuldu ve Almanya sınırına götürüldü.

Bölgede Olağanüstü Hal ilan edildi

Rotterdam Belediye Başkanı Olağanüstü Hal ilan etti, protestoların sona ermesini istedi.

[Haber görseli]

                    Türkiye Başkonsolosluğu önünden bir kare

BAKAN KAYA’DAN AÇIKLAMA

Televizyon kanalına telefonla bağlanan Bakan Kaya, “Konsolosluğun 20 – 30 metre kadar yakınındayım.  Vatandaşlarımız ön tarafta bekliyorlar onların da yanına gitmemize izin verilmedi.

Gerçekten akıl almaz olaylar yaşanıyor Avrupa’da.  Biz buraya Türkiye’nin  öz evlatlarıyla buluşmaya geldik. Bu anti demokratik hareketlerin bizi durduracağını sanıyorlarsa yanılıyorlar. İptaller olunca biz de karayolu ile geçtik buraya ama bizim konsolosluğa geçmemize izin verilmiyor. Yolda polisler arkadaşlarımızı durdurdular. Toplantı, seyahat hakkı.. Hollanda bu değerlerini gözden geçirmeli. Buradaki Avrupalı Türkler bizim vatandaşımız” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ HOLLANDA BİNALARINDA ALARM

Türkiye’de bulunan Hollanda Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’na güvenlik gerekçesiyle giriş-çıkışlar kapatıldı.

SINIR DIŞI EDİLDİ, TWITTER’DAN AÇIKLAMA YAPTI

Polis konvoyu eşliğinde Hollanda’dan sınır dışı edilen Bakan Kaya, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Bu faşist uygulama karşısında Demokrasi adına dünyanın tavır alması gerekiyor! Bir kadın bakana yapılan bu muamele asla kabul edilemez. Demokratik ve insani değerler ayaklar altına alınarak Nijmegen sınırından Almanya’ya götürülüyorum. Tüm vatandaşlarımız adına bunu kınıyorum”(Cumhuriyet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here