HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz’FETÖ’ soruştuması kapsamında açığa alınan 3 bin 696 hakim ve savcı’dan 3 bin 456’sı ihraç edildiğini açıkladı.

İhraç kararların kesinleşmediğini, ihraçları yeniden inceleme sürecinin devam ettiğini belirten Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz “Hiçbir itirafçı veya etkin pişmanlıktan faydalanan hakim ve savcı mesleğe döndürülmüş, iade edilmiş değil. Kurulumuzun da henüz o şekilde verilmiş net bir kararı yok” ifadelerini kullandı.

Bu konuda daha önce yaptığı açıklamaların yanlış anlaşıldığını dile getiren Yılmaz, şunları söyledi:

“Biz o gün şunu söylemek istedik. Adli olarak zaten yasalardan kaynaklanan kolaylıklar sağlanacak. Devlet olarak da biz samimi pişman olana, örgütü deşifre edene elimizden gelen kolaylığı sağlayacağımızı söyledik ama Cumhuriyet Gazetesi soruşturmasını yürüten savcı sanki etkin pişmanlıktan, itirafçılıktan faydalanmış da savcılığa devam ediyormuş gibi kamuoyunda bir algı oluştu. Kesinlikle öyle bir şey yok. Bizim açığa aldığımız hakim ve savcılardan etkin pişmanlıktan faydalanıp göreve iade edilen bir kişi dahi yok şu anda o bilinsin.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here