İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Dolmabahçe ile Levazım arasında uzanacak 7,45 kilometrelik tünelin inşaatına başladı.

Maçka Parkı’nda tünel inşaatı sırasında ağaçların kesilmesinin söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada tünel çalışma bittikten sonra nakledilen ağaç sayısı kadar ağaç dikiminin yapılacağını iddia etti.

İBB yaptığı açıklamada, İstanbul’da karayolu ulaşımı için en projelerden biri olan “Tünel Ulaşım Sistemi” çalışmasının bir etabı da Dolmabahçe-Levazım arasında yapıldığı belirtilerek, Maçka Parkı toplam alanının 102 bin metrekare olup çalışma yapılan alanın ise 3 bin 500 metrekare olduğu belirtti.

Çalışmalar sırasında ağaçların kesilmesinin söz konusu olmadığı savunulduğu açıklamada, tünel çalışması tamamlandıktan sonra nakledilen ağaç sayısı kadar ağaç dikimi yapılacağı öne sürüldü.

Çalışmaların İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinde alınan 29 Aralık 2016 tarih ve 221560 sayılı rapor doğrultusunda koordineli bir şekilde sürdürüldüğü ifade edildiği açıklamada, “Tünel bittiğinde 1,5 saatlik yol 10 dakikada geçilebilecek. Tünel Dolmabahçe’de bulunan mevcut tünel çıkışından başlayarak Levazım’da bulanan Ortaköy Deresi’nden çıkacak. İki tüp geçit olarak inşa edilecek tünelin her tüp boyu 3 bin 900 metre olup, iki tüpün toplam boyu 7 bin 800 metre olacak” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here