HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapsi istemiyle dava açıldı.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığınca tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken hakkında, ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Mahkeme, davaya konuya olan suçlamaların bir kısmının Diyarbakır’da işlendiğini belirterek yetkisizlik kararı verdi. Dava dosyası Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş tarafından yazılı açıklamada, Baluken’in TBMM tarafından yasama dokunulmazlığının kaldırıldığı belirtilerek, hazırlık soruşturması kapsamında, gerekli tüm işlemlerin yapıldığı ifade edildi.

Başsavcı Bektaş’ın açıklaması şu şekilde:

“Şüpheli hakkında 18/11/2016 tarihinde, Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğü Bozma, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Terör Örgütü Propagandası Yapmak, Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama, suçlarından Bingöl 2’nci Ağır Ceza Mahkemesine kamu davasının açıldığı, iddianamenin mahkemece kabul edildiği, Bingöl 2’nci Ağır Ceza Mahkemesince, şüpheliye isnat edilen suçların bir kısmının Diyarbakır ilinde gerçekleşmesi ve şüpheli ile ilgili Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemelerinde açılmış kamu davalarının olması nedeniyle bu kamu davaları ile dosyanın birleştirilmesi için Yetkisizlik Kararı verilerek dosya Diyarbakır Terör suçlarında yetkili Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmiştir.”

Baluken, 4 Kasım’da HDP’ye yönelik operasyonda, Ankara’da gözaltına alındı. Bingöl’de mahkemeye çıkarılan Baluken, hakkında “örgüt propagandası” ve “suçu ve suçluyu övme” iddiasıyla tutuklama kararı verildi. Kararın ardından Baluken, Kandıra F Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here