680x680nc-ada-240815-iskence-figensahinn Adana’da gözaltında cinsel işkenceye maruz kalan Figen Şahin ile polis tarafından iki bacağından vurulan Erkan Aydın ile Doğan Kahraman tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mahkemede gözaltında maruz kaldığı cinsel işkenceyi anlatan Şahin, “Gözaltı sırasında pantolonumu indirip genital bölgemin fotoğraflarını çektiler ve Facebook’ta yayınlamakla tehdit ettiler. Üzerime köpek saldılar ve sürekli genital bölgemi sıktılar” dedi.

680x680nc-ada-260815-tutuklama4Adana’da önceki gün Dağlıoğlu Halk Meclisi’nin operasyon ve saldırılara karşı yaptığı özyönetim ilanının ardından çıkan olaylarda polis tarafından işkence edilerek, gözaltına alınan 25 yaşındaki Figen Şahin, Şakirpaşa Mahallesi’nde polis tarafından bacağında vurulan Erkan Aydın ile Doğan Kahraman, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarıldı. Şahin, Aydın ve Kahraman, savcılık ifadelerinin ardından “Örgüte üye olmak” ve “Örgüt adına suç işleme” iddiasıyla mahkemeye sevk edildi.

Polis gözaltında Şahin’in fotolarını çekip yayınlamakla tehdit etti

Emniyette susma hakkını kullanan Şahin, mahkemede nasıl işkence edildiğini ve polislerce nasıl tehdit edildiğini anlattı. Polisler tarafından gözaltı sırasında feci şekilde darp edildiğini anlatan Şahin, olay sırasında polislerin zırhlı araçlarla kendisini kovalayıp, havaya ateş açtığını kendisinin de korkarak, koştuğu sırada gözaltına alındığını söyledi.

Şahin, “8-10 polis kameraların olmadığı yerlerde beni araçtan indirerek, üzerime çıkıp tekme tokat ile vurmaya başladılar. 4 polis ise bacaklarımı ikiye ayırıp genital bölgeme ve bacaklarıma tekmelerle vurmaya başladı. 2 polis ise sürekli olarak göğüs kısmıma tekme atıyordu. Bu nedenle kalp sıkışması yaşadım ve hastaneye götürüldüm. Daha sonra ise fotoğraflarımı çekip Facebook adreslerine koyacaklarını söylediler” dedi.

Polis çıplak fotoğraflarımı çekip, genital bölgemi sıktı

Polislerin kendisinin soyduğunu ve çıplak fotograflarını çektiğini anlatan Şahin, şöyle devam etti: “Gözaltı sırasında pantolonumu indirip genital bölgemin fotoğraflarını çektiler ve Facebook adresinde yayınlamakla tehdit ettiler. Üzerime köpek saldılar ve sürekli genital bölgelerimi sıktılar. Ben sadece gözaltına alındığım yerden geçiyordum. Olaylarla bir ilgim yok ve herhangi bir örgüte bağlı değilim. Polise herhangi bir şey atmaya kalkışmadım. Yüzüme puşi örttüğüm iddia ediliyor. Ben tarlada çalışıyorum ve güneşten korunmak için örtü atıyorum. Boynumda bulunan da o örtüydü anlatıldığı gibi puşi değildi. Polisler elimde çakmak gazı ve pet şişe olduğunu ileri sürdüler ancak elimde öyle bir şey yoktu. Sadece babamdan kalma tarlada dinlediğim teybim vardı. Suçlamaları kabul etmiyorum ve benim hasiyetimi rencide ederek, genital bölgemin fotoğraflarını yayınlamakla beni tehdit eden ve işkence eden polislerden şikayetçiyim.”

İşkenceci polisler hakkında suç duyurusunda bulunacak

Mahkeme polislerce feci şekilde işkence edilen Şahin, Aydın ve Kahraman’ın yaralı olmalarına dikkate almadan aynı gerekçelerle tutukladı. Tutuklanan Şahin Karataş Kadın Kapalı Cezaevi’ne Aydın ve Kahraman ise Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Avukatlar Şahin, Aydın ve Kahraman’a yapılan işkence nedeniyle polisler hakkında suç duyurusunda bulunacak. Tutuklanan 3 kişinin işkence gördüğünü ve işkence izlerinin ise gözle görüldüğünü ifade eden Avukat Tugay Bek, “İşkence sokakta ve gözaltı merkezlerinde yeniden hortladı. Bu durum endişe verici. Polis toplumsal olaylara çok rahat bir şekilde ağır silahlarla müdahale edebiliyor. Polis uzun yıllardır bu kadar rahat kullanamıyordu. Her iki bacağından yaralanan bir gencin hastane yerine cezaevine gitmesi de hukuka aykırı. Suç duyurusunda bulunacağız” dedi.(DİHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here