Mahalle sakinlerinden Fatma Gürbüzer de işkence haneden cemevi yapan zihniyete karşı durarak, “İnsanların çığlıklarından uyuyamıyorduk” dedi.İzmir’de eski işkencehanenin cemevine dönüştürülmesi Alevilerin tepkisini çekti. Yakınlarının çocuklarına orada işkence edilmesine tanıklık eden kadınlar, ‘İşkence merkezinden ibadet yeri olmaz. Oraya adımımızı atmayız’ diyor

8572 İzmir Çiğli’deki TARİŞ Direnişi döneminde kurulan ve dönemin işkencehane merkezi olan Güzeltepe Polis Karakolu, Hz. Hüseyin Cemevi’ne dönüştürüldü. Karakolu cemevine dönüştüren Evrensel Alevi Bektaşi Derneği Başkanı ise “Diyanet ve din dersleri kalksın diyenler çakma Alevidir” sözleri ile tepki toplayan AKP’li Ali İhsan Şahin. Mahallede yaşayan halkın tepki gösterdiği cemevinde ibadet edilecek bir alan yok. Cemevinde çalışan görevlilere göre ise mahallenin tepki göstermesi oldukça yersiz. Görevliler “Zamanında burada işkenceler yapılmış olabilir ama bu duvarların ne suçu var ki?” diyor. O duvarların ne suçu olduğunu ise çığlık ve acı seslerinden uyuyamayan, devrimcilerin maruz kaldığı insanlık dışı uygulamalara tanıklık etmiş Alevi kadınları anlatıyor.

Karakolun cemevine dönüştürülmesine tepki gösteren 82 yaşındaki Sakine Aktepe, mahallede Güzeltepe Polis Karakolu’ndan dolayı çok sıkıntılar çektiklerini söyleyerek “Erkekleri soyuyorlardı üzerlerine soğuk su döküp kamçıyla vuruyorlardı. Burada cemevi olmaz” dedi.  Mahalle sakinlerinden Fatma Gürbüzer de işkence haneden cemevi yapan zihniyete karşı durarak, “İnsanların çığlıklarından uyuyamıyorduk” dedi.

Duruma tepki gösteren ve uzun süre Alevi Dernekleri’nde çalışmalar yapmış olan Türkan Doğan ise, “Devşirme Alevileri toplayarak cem evlerini kendileri açmak istiyorlar. Biz AKP’nin devşirme Alevilerinin açtığı cemevlerini kabul etmiyoruz” dedi. “Hz. Hüseyin bizim için çok önemli bir yol önderidir” diyen Doğan, “O tabelada, onların uyguladığı koşullarda Hz. Hüseyin yazıyor olması içimizi acıtıyor fakat o cemevi bizim değildir” dedi. Karakoldan cemevi yapılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Doğan, “İşkencelerin, gözaltıların yapıldığı bir yer ancak yıkılıp, yok olup bir çocuk bahçesine dönüştürülmeli” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here