Ahmet Hakan’ın Hürriyet’te kaleme aldığı ‘Çarşamba Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Özer Sencar son araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

İşte Ahmet Hakan’ın o yazısından bazı bölümler:

BİR: AK Parti, tek başına iktidar olabilecek oy gücüne ulaşamıyor.
*
İKİ: CHP oyunda bir miktar artış, MHP oyunda ise azalış var. Ancak bu değişimler, anlamlı sınırlara yaklaşmış değil.
*
ÜÇ: HDP’nin oyu, belirgin miktarda artıyor. Bu artış, oy bakımından partiler arasındaki sıralamayı değiştirmese de milletvekili sayısı bakımından HDP’yi üçüncü parti yapıyor

Nasıl oluyor da HDP oyunu arttırıyor?

ÇATIŞMALI bir döneme girildi. PKK, saldırılarını sürdürüyor. Şehitler geliyor. PKK, tepkilerin odağında. HDP de… Böyle bir ortamda nasıl oluyor da HDP’nin oyları artıyor? HDP, oylarını kimden alıyor?

ÖZER SENCAR: 7 Haziran’da HDP’ye oy veren 13 puanlık kitlenin 11 puanının Kürt ve Zazalardan, 2 puanın da AKP/Erdoğan karşıtı stratejik oy veren Türklerden geldiğini belirlemiştik. Erdoğan ve iktidar sözcülerinin seçimden hemen sonra başlayan PKK ve HDP’ye yönelik çok sert söylemleri ile güvenlik güçlerinin PKK’lılara yönelik operasyonları Kürtleri AKP’den HDP’ye doğru itmiş ve HDP’yi Kürtlerin tek partisi haline getirmiştir. Bu durum 7 Haziranda HDP’ye oy vermemişler de dahil olmak üzere Kürtlerin HDP’ye bağlılığını artırmıştır.
*
MHP’nin politikası da bu artış da rol oynamış mıdır?

ÖZER SENCAR: Seçimden bu yana HDP’yi gayri meşru ilan eden MHP söylemi daha önce HDP’ye oy vermemiş Kürtleri HDP’ye doğru itmiş görünüyor. Bu durum, MHP’nin önceden düşünemediği ve hesap edemediği çok büyük bir anlayış ve siyasi söylem hatasıdır. Bedeli MHP’nin Mecliste dördüncü parti durumuna düşmesidir.

HDP’nin oyunda 1.7 puanlık bir artış var. Nereden geliyor bu artış?

ÖZER SENCAR: Bu ölçümde HDP’ye yeni gelen 1.7 puanlık seçmenin yaklaşık %75’inin daha önce sandığa gitmemiş veya oyunu iptal etmiş seçmenlerden, %25’nin ise başta CHP ve AKP olmak üzere diğer partilerden geldiği belirlenmiştir.

CHP aynı tutumunu sürdürmeli

CHP, Erdoğan karşıtı bir kampanya yürütmemeli mi?

ÖZER SENCAR: Yürütmemeli. CHP, Erdoğan’la kesinlikle polemiğe girmemelidir. Yapacakları en doğru şey, o yokmuş gibi davranmaktır. Bu tutum Erdoğan’ı daha fazla hataya sevk eder çünkü. 7 Haziran seçim bildirgesi ve söylem taktiğini belirlerken kimlerden yardım aldılarsa onlardan daha fazla destek ve yardım almaya devam etsinler derim. Doğru politikalar hemen oy getirmeyebilir ama sonunda mutlaka başarı getirecektir.

Çatışmalardan AK Parti değil HDP kârlı çıkacak

ÇATIŞMALARIN sürmesi… Kime yarıyor?
ÖZER SENCAR: Çatışmalar Kürt seçmenleri çok büyük oranda HDP’ye taşır. Ben buna kesin gözüyle bakıyorum. Kürtler hem siyasal bilinci hem de etnik hassasiyeti yüksek bir kitle. Dolayısıyla devletle PKK ve HDP arasındaki çatışmada kimin haklı olduğundan ziyade olayın kendisi etkili olacaktır.

Şehit cenazeleri ve AK Parti


ŞEHİT cenazelerinin gelmesi AK Parti’nin işine yarıyor mu?
AK Parti’de küçük de olsa bir artış var. Bu artışın nedeni şehit cenazelerinin gelmesi mi?

ÖZER SENCAR: AK Parti’nin oyu Haziran 2015 araştırmasında da yüzde 41.7 idi. Şimdi de aynı seviyede. Yani yaşanan olaylar, AK Parti’ye bir oy getirmemektedir, getirmesi de beklenmemelidir.

AK Parti tek başına nasıl iktidar olur

SON araştırmanızda ortaya çıkan tablo, seçime kadar değişir mi?

ÖZER SENCAR: Majör bir değişiklik beklemiyorum. Bu tablodan normal şartlarda tek başına iktidar çıkmaz. Şartlar ne kadar zorlanırsa zorlansın artık halkın AK Parti’de yoğunlaşmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. İktidarın bu durumu gördüğünden ve çareler aradığında eminim.

*
AK Parti oylarında trajik bir düşüş bekliyor musunuz?

ÖZER SENCAR: Hayır. Daha fazla azalma olmayacağı kanısındayım. Yüzde 38-40 civarı oy, AK Parti’nin sağlam zeminini oluşturuyor. Bunu ancak sert bir ekonomik kriz daha aşağı çekebilir.

AK Parti açısından 1 Kasım doğru tarih

1 Kasım, AK Parti açısından doğru tarih mi?

ÖZER SENCAR: Evet. Ekonomideki olumsuz gidişatın daha az hissedilmesi açısından doğru bir tarih.

Tablo değişmez mi yani?

ÖZER SENCAR: Muhalefet özellikle majör hatalar yapmazsa veya bazı muhalefet partileriyle ilişkili güç odakları kasten, sonucu etkilemek amacıyla operasyonlar yapmazsa genel görüntü değişmeyecektir.

29 Ekim tatili var, 1 Kasım’a da sarkan. 1 Kasım tarihi belirlenirken işin bu kısmı da düşünülmüş olabilir mi?
ÖZER SERCAR: Bu bir tuzak olabilir. Malum tatilci tipolojisi, bir kısım CHP seçmenine çok yakındır.

Erdoğan seçim sürecini Davutoğlu’na bırakabilir mi?

ÖZER SENCAR: Bunu yapmaz. Çünkü Davutoğlu, seçim kampanyasını taşıyabilecek beceri ve yetkinlikte değil.

Kararsızlar artmıyor

Kararsızlar ne durumda? Kararsızların sayısı artıyor mu?

ÖZER SENCAR: Hayır, kesinlikle artmıyor. Kararsız seçmen oranı yüzde 4.

DEVAMI HÜRRİYET’TE…HDP

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here