İstiklal Caddesi’ndeki IŞİD’in bombalı saldırı davasında savcının 6 kez ağırlaştırılmış müebbet istediği sanık tahliye edildi.

İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde 19 Mart 2016’da canlı bomba Mehmet Öztürk’ün kendini patlatması sonucu 3’ü İsrail, biri İran vatandaşı 4 turistin hayatını kaybettiği 44 kişinin de yaralandığı saldırıyla ilgili, 5 tutuklu sanığın yargılandığı davada hakkında savcının 6 kez ağırlaştırılmış müebbet istediği sanık tahliye edildi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Mehmet Mustafa Çevik, Erkan Çapkın, Ercan Çapkın, Hüseyin Kaya ve İbrahim Gürler duruşmada yer almadı. Sanıklar tutuklu bulundukları cezaevlerinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya tutuklu sanıklar cezaevlerinden getirilmedikleri için Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi aracılığıyla katıldı. Duruşmada tahliye edilen Erkan Çapkın, eski savunmasını tekrar ettiğini belirti. Kardeşi olan Ercan Çapkın ise savunmasında, “IŞİD terör örgütü ile ve İstanbul’daki saldırı olayı ile herhangi bir irtibatım yoktur. Saldırıyı gerçekleştiren Mehmet Öztürk adlı şahsı tanımam. Herhangi bir şekilde yasal yollardan veya yasa dışı yollarsan yurt dışına çıkmadım. Kendi ismimin dışından herhangi bir isim veya kod isim kullanmadım. Adıyaman Menzil grubu, Gaziantep Danacık’ta bulunan Kadiri tarikatına ait toplantılarına katıldım. Bunun dışında islami yapılarda adı ön plana çıkmış kişilerin toplantılarına da katıldım” dedi.

Duruşmaya katılan Adnan Oktar’ın avukatı Aysu Yılmaz da söz alarak, “Sanıklardan Hüseyin Kaya’nın cep telefonunda yapılan incelemede Adnan Oktar ile ilgili adı geçen araştırma yaptığına dair bazı tespitlere ulaşılmıştır. Bunun bir suikast teşebbüsü olduğunu düşünüyoruz. Müvekkil zarar görmüş ve kendisine emniyetçe re’sen koruma tahsis edilmiştir. Müvekkil adına sanıklardan şikayetçiyiz ve davaya katılmak istiyoruz” dedi.

Savunmaların ardından ara karar oluşturan heyet, sanıklar Hüseyin Kaya, Ercan Çapkın, İbrahim Güler ve Mehmet Mustafa Çevik’in tutukluluk hallerinin devamına karar verirken, Ercan Çapkın ise tahliye edildi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here