İzmir’de Demiryol-İş Sendikası ile İZBAN AŞ arasında süren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden sonuç alınamadı, gelinen süreç üzerine alınan grev kararı dün hayata geçirildi.TCDD ve İzmir büyükşehir belediyesinin ortak şirketi  olan İZBAN A.Ş.’nin 340 personeli, yetkili sendika Demiryol İş’in grev kararı alması sonucu sabah saatlerinden itibaren iş bıraktı.

Demir Yol İş Sendikası yönetici ve üyeleri, Alsancak Garı önünde basın açıklaması yapmak istedler.  Saat 08.00’de yapılması planlanan basın açıklamasına  polis müdahale edince, grup dağıtlldı. Bunun üzerine Demir Yol İş Sendikası İzmir Şube Bakanı Hüseyin Eryüz, kısa bir açıklama yaptı.

Eryüz açıklamasında: “Saat 04.00’te personel, işyerlerini terk etti. Grev gözcüleri nöbetlere başladı. Grev kararını arkadaşlarımızın geçim sıkıntısı çekmeleri, yoksulluk sınırına yakın ücret almaları nedeniyle aldık. 340 personelin 105’i asgari ücret alıyor. Yüksek oranda zam istediğimiz söyleniyor. Oran olarak öyle olabilir ama ücrete yansıması öyle olmuyor. 3 bin TL maaşta yüzde 10 oranda artış 300 TL’dir. 1600 TL’de 160 TL’dir. Bizim arkadaşlarımızın büyük bir bölümünün eline 1616 TL geçiyor.”

İşçilerin hak ettiklerini almalarını istekdiklerini belirten Eryüz, “İşverenimiz taleplerimize bir şekilde gönlünü, gözünü açarsa, birlikte el ele mutlu bir şekilde işimize aşımıza tekrar kaldığımız yerden devam ederiz. Aramızdaki uyuşmazlığın barışa ulaşması için grev bir amaç değil, bir araçtır. Allah mahçup etmesin. Gazamız mübarek olsun. İnşallah hayırlı sonuçlara vesile olsun. Sendika olarak bu grevin var gücümüzle arkasında ve destekçisiyiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here