“kadıNgözÜyle” fotoğraf grubu “Erkek sanatçı, kadın model” hegemonyasına karşı bir duruş sergilemek adına erkek modelleri ‘nü’ tarzda fotoğrafladı. Fotoğrafçı Niko Guido’nun danışmanlığında kurulan fotoğraf grubunun sergisi Gayrettepe’de bulunan KATS sahnesinde açılış yaptı.

Sergide fotoğrafları bulunan kadın sanatçılardan biri olan Ülkü Aydın şu şekilde konuştu: “Kadın fotoğrafçılar erkekleri nü çekse nasıl olur? sorusundan yola çıkarak kadın gözüyle doğdu. Türkiye’nin pek çok yerinden kadın fotoğrafçı projeye katıldı. Bizim buradaki amacımız sanat tarihi açısından baktığımızda, hep erkekler kadınları ‘nü’ resmetmiş, heykelini yapmış. Erkekleri de bu şekilde öne çıkarabileceğimizi, estetik olarak erkeklerin de sanatsal alanlarda yer alabileceğini düşünerek bu projeye başladık.”

Sergide en ilgi çeken fotoğraflardan biri olan çocuk gelin ile bir erkeğin fotoğrafının sahibi Mehtap Bülbül “Çocuk evliliği ülkemizin çok büyük bir sorunu. Onun için bende böyle bir tema üzerine çalıştım” dedi.

Fotoğrafları sergilenen isimler ise şöyle; Bahar Akkoyun, Servet Deniz, Elif Gökçe, Esra Çolak, Nurhayat Yenice, Halime Tural, Jasemin Sadıker, Kler Kasutol, Candan Taşatmanlar, Liriya Lee, Mehtap Bülbül,  Meltem Çiftçi, Oylum Bülbül Ananas, Özlem Yıldırım Gözde, Özlem Sezgin, Pınar Derin Gençer, Semra Uyar, Sevinç Doğu Yılmaz, Ülkü Aydın.

Sergi, 20 Aralık 2016 tarihine kadar KATS Sahne’de açık kalacak.

(DHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here