AKP’lilerin “18 yaş altı çocukları kendilerine tecavüz edenle evlendirme” yasa önerisini kadınlar yurt genelinde protesto etti.

TBMM’de sert tartışmalar yapılıp yetersiz oy alarak Salı günü tekrar görüşülecek olan “438 Sayılı ’18 yaş altı çocukları kendilerine cinsel istismar uygulayan fail ile evlendirilme’ Kanun Tasarısı’na kadınlar yurt çapında protesto etti.

İstanbul

Sarıyer’de bir araya gelen kadınlar “Onlar kadınların elinden tüm haklarını alarak tacizle tecavüzle kendi düzenlerini meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Hangi kitapla kanunla tecavüzü yasalaştırmaya çalışırsanız çalışın, bizim kitabımızda tek bir şey yazıyor tecavüz suçtur. Bu yasa çekilene kadar direnişteyiz” diyen kadınlar önergeyi protesto etti.

 

AKP'nin tecavüz önergesine kadınlardan yurt çapında sokakta

 

 

AKP'nin tecavüz önergesine kadınlardan yurt çapında sokakta

İzmir

İzmir Kadın Platformu’nun “çocuklarımızı, bedenimizi, hayatımızı savunmak için direnişteyiz” çağrısıyla Alsancak’ta toplanan kadınlar basın açıklamasıyla kararı protesto etti.

 

AKP'nin tecavüz önergesine kadınlardan yurt çapında sokakta

Ankara

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat 18.30’da Yüksel Caddesi’nde yüzlerce kadın, “AKP elini çocuklardan çek”, “Tecavüzcü devlet hesap verecek” sloganlarıyla bir araya geldi. Basın açıklaması yapan kadınlar, yasa geri çekilene kadar direnişte olacaklarını belirtti. 22 Kasım Salı günü saat 11.30’da TBMM önünde olacaklarını belirten kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için 26 Kasım Cumartesi günü saat 14.30’da Kolej Meydanı’ndan başlayacak mitinge çağırdı. “İtaat yok isyan var” diyen kadınlar, “Tacize, tecavüze, erkek/devlet şiddetine” karşı sokakta olacaklarını belirtti. Kadınlar eylemi şarkılarla ve sloganlarla sonlandırdı.

 

AKP'nin tecavüz önergesine kadınlardan yurt çapında sokakta

Samsun

Basın açıklamasını gerçekleştirmek isteyen yaklaşık 40 kişilik kadın grubuna, polis OHAL kapsamında Çiftlik Caddesi’nde eylemlerin yasaklandığını ve eyleme izin verilmeyeceğini söyledi. Kadınların, yasayı protesto etmek için basın açıklamasını gerçekleştirmek istediğini belirtmesinin ardından polisler kadınlara saldırarak 12 kadını gözaltına aldı.

Gözaltına alınan kadınların polis tarafından dövülmekle tehdit edildiği, polisin kadınlara ‘Seni burada döverim kimsede duyamaz kes sesini’ diyerek şiddet uyguladığı öğrenildi.
Kadınların sağlık kontrolü için Samsun Eğitim ve Araştırma Hastahanesi’ne götürüldüğü ve ardından Karayolları mevkisinde bulunan Çevik Kuvvet Şubesine götürüleceği bildirildi.

Kocaeli

Kocaeli’de Kadın Platformu üyeleri “Tecavüz Meşrulaştırılamaz” çağrısı ile saat 18.30’da Belediye İş Hanı önünde basın açıklaması çağrısı yapmıştı. Kadınlar henüz toplanmadan çembere alınarak gözaltına alındılar. SYKP PM üyesi Uygar Ongunyurt ve parti üyeleri ile Emek Partisi İl Başkanı Arzu Erkan’ın da aralarında olduğu 15 kadın darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan kadınlar sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü, ardından ifade işlemleri için Güvenlik Şubeye götürülecekleri öğrenildi.

kadınlar polisin gözaltı uygulamasını protesto etmek için Eğitim-Sen binasında basın açıklaması düzenledi.

 

AKP'nin tecavüz önergesine kadınlardan yurt çapında sokakta

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here