Tuzla’daki Ermeni yetimhanesi Kamp Armen’in yıkılmasına karşı nöbet tutanlara faşist saldırı gerçekleşti.Saldırı sonucu yaralanan iki kişi hastaneye kaldırıldı.

kamp-armene saldırı Aralarında Hrant Dink, Rakel Dink ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Erol Dora’nın da bulunduğu, yaklaşık 1500 çocuğa ev sahipliği yapan Kamp Armen olarak bilinen Tuzla Çocuk Kampı’nın yıkılmasına karşı başlatılan direnişin 100. gününde nöbet tutanlar bir grubun saldırısına uğradı.

Dün gece saat 23.30 sıralarında, kampa faşist saldırı düzenlendi. Nöbet tutanlardan iki kişi yaralandı, yaralılar hastaneye kaldırıldı.

Yaralananlar hastanedeki tedavilerinin ardından Tuzla Merkez Karakolu’na giderek saldırganlar hakkında şikayette bulundu.

kamp-armenDayanışma çağrısı

Saldırının ardından Facebook’tan “Kamp Armen Yıkılmasın” isimli sayfadan Nor Zartonk tarafından bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şunlar belirtildi:

“Günlerdir devam eden tacizlerin ardından, 13.08.2015 Perşembe, Kamp Armen Direnişi’nin 100. gününde gece saat 23:30 sularında Kamp Armen’e yönelik faşist bir saldırı gerçekleşmiştir.

“İki araç ile Kamp Armen’in kapısına gelen şahıslar, Kamp Armen’de nöbet tutmakta olan yoldaşlarımıza sopalarla saldırmıştır. Saldırı bertaraf edilmiş, bu esnada iki arkadaşımız darp edilmiştir.

“Soykırımcı zihniyetin bir tezahürü olan bu saldırıların direncimizi kıramayacağını ve Kamp Armen Direnişini aynı kararlılıkla sürdüreceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz. Tüm dostlarımızı Kamp Armen Direnişi’ne destek veremeye bir kez daha davet ediyoruz.”

100 gün

6 Mayıs’ta başlayan yıkımı durdurmak için 100 gündür direnen Kamp Armen Dayanışması ve Nor Zartonk’un çağrısıyla bir araya gelenler kampın Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na iade edilmesini istiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here