KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, “bu savaşın askerdeki gençlerin değil Erdoğan’ın savaşı olduğunu, askerlerle savaşmak istemediklerini” söyledi.Hava saldırıları, operasyonlar ve çatışmaların yaşandığı gündemde KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık MED NUÇE TV’nin sorularını yanıtladı.

cemil bayık

Devlet ile PKK arasındaki ateşkesin AKP ve Erdoğan’ın savaş başlatarak siyasi amaçlarına ulaşmak için bozulduğunu söyleyen Bayık, BM sözleşmesinin “eğer bir halk saldırıya uğrarsa o halk kendini savunur” maddesini referans göstererek herhangi bir savaş kararı almadıklarını sadece Kürt halkına yönelik başlatılan savaşın karşısında durduklarını söyledi.

Asker ailelerinin Erdoğan’ın iktidarı için çocuklarının savaşa gitmesine karşı durmasını gerektiğini belirten Bayık, “Askerler yoksul halk çocuklarıdır, onlarla savaşmak istemiyoruz. Bu onların savaşı değil, Erdoğan’ın savaşıdır” dedi.

Cemil Bayık ateşkesin başlaması için şartlarını da söyledi. Türkiye hükümeti, gözaltına alıp tutukladıklarını bırakırsa, siyasi soykırım operasyonlarını ve hava saldırılarını durdurursa KCK’nin ateşkes görüşmesine hazır olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here