KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, halkın özyönetim ilanlarına karşı devletin saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

images (1)

ANF’de yayınlanan açıklamada; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın operasyonların süreceği mesajı verdiğine dikkat çeken KCK, “Bu durumu engellemenin tek yolu, Varto, Gever, Cizre, Silopi, Silvan, Nusaybin başta olmak üzere özyönetim oluşturup kendi kendini yöneteceklerini söyleyen tüm il ve ilçelere sahip çıkmaktır. Kürtler her yerde ayağa kalkarak bu saldırılara karşı durmalıdır” çağrısı yaptı.

AKP hükümetinin ne Kürt sorununu çözdüğü ne de Kürt halkının demokratik örgütlülüğüne tahammül ettiği vurgulanan KCK açıklamasında, “Baskı, tutuklama ve halkın demokratik iradesini kırma saldırısına karşı Kürdistan halkının kendi kendini yönetme kararına vahşice saldırıyor. Türkiye’yi demokratikleştirme iradesi gösterip adım atmadığı gibi, Kürt halkının yerel demokratik yapılanmasını devlet içinde devlet kurma olarak değerlendirip ezmeye çalışıyor. Açıkça “Benim merkeziyetçi, otoriter ve hegemonyacı siyasi sistemime boyun eğeceksiniz” diyor. Ölümle sonuçlanan çatışmalar kesinlikle halkın demokratik iradesine karşı bu despotik devletin saldırıları nedeniyle yaşanmaktadır. Nasıl ki 1990’lı yıllarda halkın serhıldanlarına karşı vahşice saldırılmışsa, şimdi de aynı politika sürdürülmektedir” denildi.

‘CENAZELER TEŞHİR EDİLİYOR VE TAHRİP EDİLİYOR’
“AKP devletinin polisi her gün bir il ve ilçede birkaç sivil insanı katletmektedir” denilen açıklamada çatışmalarda yaşamını yitiren gerilla cenazelerine de insanlık dışı uygulamaların yapıldığına dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi: “Bu insanlık dışı saldırılarını Varto’da yoğunlaştırmış bulunmaktadır. Varto’da şehit düşen bir kadın gerillanın çırılçıplak soyularak teşhir edilmesi AKP’nin Kürt düşmanlığını ne düzeye vardırdığını göstermektedir. Bu uygulamalar, 1990’lı yılların kirli savaş dönemine dönülmesi anlamına gelmektedir.Operasyonlara karşı özyönetim ilan eden kentlerle dayanışma çağrısı yapılan KCK açıklamasında şunlar belirtildi: “Bu durumu engellemenin tek yolu, Varto, Gever, Cizre, Silopi, Silvan, Nusaybin başta olmak üzere özyönetim oluşturup kendi kendini yöneteceklerini söyleyen tüm il ve ilçelere sahip çıkmak gerekmektedir. Kürtler her yerde ayağa kalkarak bu saldırılara karşı durmalıdır. Kürt halkı hiçbir yerde saldırılar karşısında yalnız bırakılmamalıdır. Gün, kültürel soykırımcı sömürgeci faşist saldırılara karşı demokratik direnme hakkını kullanma günüdür.”

‘KÜRT HALKI YALNIZ BIRAKILMAMALI’
Türkiye halkları ve demokrasi güçlerinin de baskılar karşısında kendi kendini yönetme kararı alan ve saldırılara karşı öz savunma yapan tüm il ve ilçelere sahip çıkması gerektiği vurgulanan KCK açıklamasında, “Kürt halkı yalnız bırakılmayarak Türkiye halkıyla Kürt halkının birliği güçlendirilmelidir. Kürdistan halkı sadece ve sadece meşru yerel demokrasisini oluşturmakta ve kendi kendini yönetmeye çalışmaktadır. Demokratik özyönetimler Türkiye’nin birliğini güçlendirme adımlarıdır. Kürt halkının kendi özyönetimini ve yerel demokrasisini kurmaktan başka bir amacı yoktur. Demokratik özerkliği bölücülük olarak gösterenler Kürt sorununda çözüm politikası olmayanlar ve halkın mücadelesini ezmeye gerekçe yaratmak isteyenlerdir. Türkiye halkı ve demokrasi güçleri, Türk devletinin Kürt halkının demokratik iradesine saygılı olmasını sağlama mücadelesi vererek çatışmaların derinleşmesinin önüne geçmelidir. Kürt halkının demokratik iradesine saygı barış ve istikrar demektir. Kürt halkının demokratik iradesine saldırılmadığı taktirde Kürt halkının ve gerillanın da çatışma içine girmeyeceği bilinmelidir. Bunun için de AKP’nin Kürt halkına karşı yürüttüğü savaş politikalarına karşı çıkılmalı; Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun halkın kendi kendini yönetmesine dayalı demokratik siyasal çözüm mücadelesi geliştirilmelidir” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here