OHAL kapsamında KHK’larla ihraç edilen öğretmen Duygu Şahlar, Bir Özgürlük Masalı başlığıyla başlatmış olduğu tiyatro oyununu ‘Birşey anlatıcam’ ve Eee Kurtulduk mu?’  isimli 2 tiyatro oyununu ile tek perdede sergiledi.

Kamu Emekçileri Sendikası(KESK) Edirne Şubeleri Platformu tarafından düzenlenen ve Kanun Hükmünde Kararname(KHK)’larla işinden ihraç edilen Eğitim-Sen üyesi Sınıf Öğretmeni Duygu Şahlar’ın Türkiye’yi baştan başa masallı bir tiyatro oyunu ile bezeyeceği bir büyük tura dönüştü. Adı da “Bir Özgürlük Masalı”olan ve 2 masalı bir perdede sergilenen oyuna Okumagrubu olarak da katılım gösterdik.

Eğitmen Duygu Şahlar oyun öncesi Okumagrubu.net’e yaptığı açıklamada,” 29 Ekim KHK’sında binlerce kişi ile birlikte ihraç edildim.Ardından da böyle bir şeyi yapmaya başladım.Önce çocuklara masal anlatmaya başladım dezavantajlı mahallelerde gönüllü olarak.Daha sonra büyüklere de anlatalım dedik ve böyle bir şey çıktı.Önce birkaç yerde dostların arasında yaptık.Sonra böyle büyük bir yolculuğa dönüştü. KHK’lı diğer arkadaşlarla buluşmak istiyordum önce.Sonra herkesle buluşma fikrine dönüştü” dedi.

“Sesimizi duyurmak”

Antakya’da 2006 ‘dan beri  sınıf öğretmeni olarak çalıştığını fakat gecenin bir yarısı KHK  kararıyla işinden  atıldığını ve daha sonra aile evine Adana’ya dönmesinin ardından ilk olarak Adana’da başladığını ifade eden Şahlar, “Daha sonra 30 noktada yaklaşık şuan gösterimi. Buradaki amaç sesimizi duyurmak, umudu paylaşmak, büyütmek mücadelenin başka biçimlerini keşfetmek, araştırmak.Belki de bir yoldur.Belki bir sanatla, belki de sokakta belki de hepsi birden.”şeklinde konuştu.

“Suçumuz yok”

Geri döneceklerini bildiklerini dile getiren Şahlar  şunları kaydetti: “Elbetteki bunlardan hepsi hukuksuzluk.Artık tüm cihan bu olayın ne kadar haksız olduğunu konuşuyor.Elbet geri döneceğiz bunu biliyoruz geri döneceğimizi.Suçumuz yok  Haklılığın verdiği bu güçle yola devam ediyoruz zaten.Eğitim-Senli’yim ve Eğitim-Sen’li olmaktan onur duyuyorum.”

” KHK’lar gidecek bizler kalacağız”

Eğitim-Sen Edirne Yönetim Kurulu Üyesi Kezban Demir, “OHAL döneminde KHK’larla haksız yere işten atılan binlerce kamu emekçisi adına sizlere teşekkür ediyoruz.Katkınız gerçekten çok önemli .Baştan Nuriye ve Semih arkadaşlarımız olmak üzere KHK’ya karşı direnişimiz, mücadelemiz sürüyor.KHK’lar gidecek biz kalacağız.”

Bu günlerin geçici olduğunu vurgulayan Eğitim-Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına ise şunları kaydetti: ” Bu süreci başlatmış olmanız bizleri bir etkinlik içerisinde tutmuş olmanız da güzel bir şey. Şimdi 25 Ekim aynı zamanda önemli ozanlarımızdan Aşık Veysel’in 123’üncü doğum yılına rast geldi.Ben bu halk ozanımızın doğum gününü bu vesileyle kutlamış olalım.Aşık Veysel bizim bu masalsı dünyamızda, ülkemizde yurdumuzda olduğu gibi dünyaya yayılan bir. Müzikle sunuyla, anlatımıyla sanatçı ve yaptığı iş olarak öyle.O yüzden kültürümüzün gelişmesi anlamında çok önemli bir yeri de var.Biliyorsunuz Aşık Veysel’in yaşam öyküsü de dop dolu bir öykü.Köy Enstitülerinde öğretmenlik  yapmış bir ozanımız.Umarım sizlerin de ileri de konuşacağınız unutulmaz birileri doğacaktır.Bugünlerin geçici olduğunu düşünüyoruz.Önümüzde mücadele edebileceğimiz demek ki hala varlığımız hissediliyor. Biz de varız ve mücadele sürecek diyorum.”

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here