CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “YSK bu referandumu tartışmalı hale getirdi” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu referandum sonrasında ilk açıklamasını yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından satırbaşları şu şekilde:

“Eşit olmayan koşullarda bir referandum yapıldı. Biz demokrasiye sahip çıkmak için elimizden gelen tüm çabayı gösterdi.  Evet’i savunanlar hukuk kurallarının dışına çıktılar. Bu referandum bir gerçeği ortaya çıkardı. Toplumun en az yüzde 50’si buna hayır diyor.

O yüzden toplumsal uzlaşıdan uzak bir anayasa. Hukuk devleti kavramı çok önemli. Hukukun üstünlüğü kavramı çok önemli. Parlamentolar yasa yapar. Her vatandaş bu kurallara uymak zorunda. YSK üzülerek söyleyeyim. Bu referandumu tartışmalı hale getirdi.

Seçim Kanunu diyor ki “üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mühürü bulunmayan zarflar geçersiz sayılır.” YSK geçerli saydı. Neden? Bir diğer yasa ise “Arkasında sandık kurulu mühürü bulunmayan oy pusulaları geçersiz sayılır.” YSK bunları da geçerli saydı.

YSK, hangi gerekçeyle yapılan bir referandumu tartışmalı hale getiriyor? YSK zarflar açıldıktan sonra kurallara aykırı davranıyor. Milletin kararına saygılıyız ama milletin kararına YSK gölge düşürmüştür Referandumun meşruiyetini tartışmalı hale getirdiler. Getiren kim? Bir kurul. Yüksek Seçim Kurulu…

Yapılan bir yanlış karar yasalara aykırı karar referandumu tartışmalı hale getiriyor. Bunu kabul etmiyoruz sonuna kadar takipçisi olacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here