Edirne’de okuma alışkanlıkları üzerine açıklamada bulunan Zeki Özkorkmaz, Edirne’de kitap satın alma ve okuma oranının Türkiye’nin birçok şehrinde yüksek olduğunu belirtti.

Edirnelilerin ve kitapçıların Edirne tarihi hakkında kitaplar konusunda meraklı olduğunu belirten Özkorkmaz kitapçılığın bir sevda kitap okumanın da bir sevgi olduğunu ifade ederek Edirne’de kitap okuma aşkının yüksek olduğunu söyledi. Zeki Özkorkmaz, “İnternetten kitap alış verişiyle ilgili yapılan bir araştırmaya göre en çok kitap alanlar arasında Edirne 7nci sırada. Edirne kültür dokusu olarak büyük bir ayrıcalığa da sahip. Kitap okumak da kültür dokusuna etkisi olan bir konu. Edirne’de okuma alışkanlığının yüksek olduğunu düşünüyorum. Cinsiyet bağlamında baktığımızda okuma alışkanlığı en çok kadınlarda var. Hem Edirne’de hem de Türkiye’de en çok kitap okuyanlar kadınlar. Kadınlar çok okuyorlar. Edirne’de 4-5 tane kitapevi var. Bir kısmı yalnızca ders ve sınav kitapları satıyorlar. Kültür anlamında roman, hikaye, felsefe ve benzeri kitap satan kitapçılar ise 1-2 tanedir. Edirne kitap okuma alışkanlığı olarak günümüzde tüm dünyada gözlenen bir şekilde popüler kültür kitapları okunmaktadır. Ayrıca Edirne için güzel bir şey de var o da şudur, Edirne tarihini anlatan kitapların yayıncılığını yapan kitapçılarımız da var. Fakat bu konuda yeterince destek verildiğini düşünmüyorum. Kentin mülki amirleri de bu konuda kitapçılara yeterince destek sağlamıyorlar. Tarihi bir kent olduğu için Edirne’ye kültür olarak daha özenli bakmak lazım. Sadece bir ticari işletme olarak bakılmamalı kültürel yönden de bakılmalı.KİTAP Kitapçılık bir sevdadır ve kitap da bir sevgidir. Edirne halkının kitap sevdiğini düşünüyorum. Halkımızın kitap sevdasına karşılık verilmelidir. Halkımızla birlikte bu sevgiyi büyütüyoruz. Edirne de Nazım da okunuyor, Mesnevi de. Kitapçılıkta ayrım olmaz. Düşüncelerden korkulmaz ve korkulmamalıdır. Edirne bu konuda çeşitlilik gösteriyor. Bizler de zaten kitap okumada farklılıklar olmalı diye düşünüyoruz. Her bir kitap farklı bir dünyadır. Her bir kitap farklı bir dünyanın insanından çıkıyor. Empati sahibi olabilmek için farklı türde kitaplar okunmalıdır. Kitap yaşamdaki pratikleri değiştirebilir” dedi ve “Kitapçılar kesinlikle tezgahtar olmamalı. Kitapçı insanların okuma isteklerine hitap edebilmeli. Gerçekten bir kitapçı olan biri tüketiciye kitap seçimlerinde, okuma alışkanlıklarında yardımcı olabilir” diyerek bir kitapçı olarak Edirne’deki okuma alışkanlığının dışında kitapçılıkta ve kitap okuma alışkanlığında sorun olarak gördüğü bazı şeylere de değindi.

Sansüre elbette karşıyım

“Ahmet Şık’ın kitabı yasaklandığında hemen bir girişim başlatarak kitabın basılması için emek verdim. Pek çok kitabevi olarak bir araya geldik ve Ahmet Şık’ın kitabının yayımlanması için çalıştık ve bunu da başardık. Kitap okumak içindir sansüre elbette karşıyım. Kitapçılar olarak bizlerin de sektörel sorunlarımız var. Kağıt fiyatları buna örnektir. Kağıtın fiyatı, telifler gibi faktörler kitabın fiyatına yansıyan şeyler. Tüketicilerimiz fiyatları gördüğünde farklı tepkiler veriyorlar fakat Edirnelilerin bu gibi faktörler sebebiyle kitap fiyatlarının düşünülenden farklı olabileceğini bilmelerini isterim. Bu fiyat politikalarında beklenilen düzeyde bir indirim beklenebilir. Bunun için de yayıncılara, yazarlara, editörlere vs teşvik sağlanmalıdır. Bu yalnızca ticari bir faaliyet değildir. Kitap bir kültürün gelişmesindeki en önemli etkenlerdendir. Nitelikli kültür sahibi olabilmemiz için, okumak için kitap şart. Bir kültür varsa o geliştirilebilir. Daha çok okuyan ve yetkin insanlar olabilmek için okumalıyız. Şu kitap iyi veyahut bu kitap kötü diye bir yaklaşımın doğru olmadığını düşünüyorum ve her kitabın bir okuyucusu olduğunu düşünerek de her kitabın okunabilir olduğunu düşünüyorum. Bir kitapla başlayıp diğer kitapların okunması olası

http://www.gundemedirne.com/haber/602/kitap-sevdalisi-edirne.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here