Levent Üzümcü (1 Ağustos 2015)

 levnt zümcü

 Sanatçı Levent Üzümcü, Haziran öncülüğünde yapılan AKP’nin politikalarına karşı barış çağrısına olumlu bakarken, Haziran Hareketi’nin bu tavrının ‘kötü gidişe dur demek’ olduğu görüşünde.

Haziran öncülüğünde gerçekleştirilen AKP’nin gerici politikalarına ve emperyalizmin dayatmalarına karşı eşitlikçi ve özgürlükçü bir seçeneği yaratma çağrısına destek her geçen gün büyüyor. ‘Barış çağrısı’na olumlu bakanlardan biri de tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü. Üzümcü kişisel Twitter hesabından Haziran’ın çağrısını paylaştı.

Kendisine ulaştığımız tiyatrocu, BirGün’e şu değerlendirmede bulundu: “Çok net bir şekilde ülkenin üzerinde koltuğun ve yönetimin kaybedilmemesi amacıyla oyun oynanmaktadır. Bu oyunları da görmüş olduğumuz gibi propagandalarla, kendilerine ait yayın organlarıyla dezenformasyon yapmaktalar. Bugün, PKK öldürülen iki polisi üstlenmedi; ama çok büyük bir çoğunluk öldürülen bu polis memurlarının katillerinin PKK olduğunu düşünüyor. Bu yapmış oldukları dezenformasyonun sonucu işte.”

‘Kaos yaratılıyor’
Haziran Hareketi’nin çağrısına olumlu bakan Levent Üzümcü Haziran’ın bu çağrısını ‘kötü gidişe dur’ olarak nitelendirdi. Oyuncu, umutsuz değil; ancak ülkenin bu gidişinden hayli kaygılı. “Toplum lime lime edildi” diyen Üzümcü sözlerine, “Sadece koltuk sevdası için öylesine karmakarışık bir durumun içine bırakılıyor ki ülke… Haziran bunun karşısında duruyor, bununla ilgili açmazları açar hale getiriyor. Kendileri seçilene kadar seçim yapmaya devam edecekler gibi görünüyor. Türkiye’yi soktukları kaostan çıkarmayacaklar gibi duruyor” şeklinde devam etti. Meclis’te yapılan olağanüstü toplantıyı “milliyetçi-muhafazakâr bir ittifakın oluştuğu yönünde yorumlayan sanatçı “‘Meclis’te iki parti bu olaylar araştırılsın karanlık olaylardır’ diyor, diğer malüm iki parti ‘araştırılmasına gerek yok’ diyor. PKK açıklama yapıyor ben yapmadım diye o zaman kim yaptı bunu? Burda en büyük sıkıntı ‘terör’den kimin beslendiği sıkıntısı HDP’yi de ‘terör’ ile bir arada göstermeye çalışıyorlar. Bu hikâye PKK’nin üzerine kaldı. Bu çok ağır bir itham” dedi.

Ne hizmet yapıldı ki?
Son olarak, Reuters’a konuşan AKP’li bir yetkilinin anket sonucu beklediklerini, çıkan sonuca göre erken seçim kararı alacaklarını söylediğine ilişkin habere de atıfta bulundu. Şimdi bunları yapan parti sandıkta ne yapmaz diyen Oyuncu, “umduğumuz rakamı alırsak, erken seçime gideceğiz diyen parti, 7 Haziran’dan bu yana hangi faaliyette bulundu, ne hizmet yaptı? diye sordu.

Haziran’ın “Eşitlik, Özgürlük ve Kardeşlik  İçin Haziran Çağrısı” Adlı imza kampanyasına imza atmak için TIKLAYIN!

http://www.haziran.info/#!cagri/c1nes

(birgün)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here