Lice’de özel hareket timleri evleri taradı.Polisin açtığı ateş sonucu eczanede çalışan Zana Kumral adlı genç yaralandı.

 

liceDİHA’da yer alan habere göre; Silopi, Diyadin, Nusaybin, Varto, Bağlar ve Silvan’dan sonra özel harekat timleri Lice’de de evleri taradı. Polisin açtığı ateş sonucu eczanede çalışan Zana Kumral adlı genç kolundan yaralandı. Kumral’ın kaldırıldığı hastaneyi basan ve hastalara silah doğrultan polis, Kumral’ı hastaneye götüren Nurettin Bayhan’ı darp ederek gözaltına aldı. Evleri taranan yurttaşlar ise saatlerce ateş altında kaldı.

licede evtarandıDiyarbakır’ın Lice ilçesi Karahasan Mahallesi’nde siyasi soykırım operasyonlarına karşı hendek kazmak isteyen gençlere polis gerçek mermilerle saldırdı. Edinilen bilgilere göre, dün akşam saat 20.30 sıralarında polisin saldırısı üzerine çatışma çıktı. Yaşanan çatışmada gençler kendilerini ses bombaları ve silahlarla korurken, özel harekat timleri ise rastgele evleri taradı. Taramalar sonucu evlerde hasar oluşurken, eczanede çalışan Zana Kumral adlı genç özel harekat timlerinin ateş etmesi sonucu kolundan yaralandı. Halis Toprak Vakfı Lice Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Kumral, nöbetçi doktorun yaralının Diyarbakır’ a sevk edilmesi gerektiğini söylemesine rağmen özel harekat timleri tarafından “güvenlik” gerekçesiyle engellendi. Sabah saat 06.00’ya kadar yaralı halde bekletilen Kumral, daha sonra helikopter ile Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

licedeevlertarandıZana Kumral’ın götürüldüğü hastane özel harekat timleri tarafından baskın düzenlendi. Baskına karşı çıkan ve arama kararını isteyen hastane personeline, “Onu daha sonra getiririz savcını sözlü talimatı doğrultusunda baskın yapıyoruz” diyen polis, Kumral’ı hastaneye götüren Nurettin Bayhan adlı genci darp ederek gözaltına aldı. Sabah saatlerine kadar hastanede polisin terör estirdiğini söyleyen hastane personelleri, özel harekat timlerinin kendilerini, “Daha size bir şey yaşatmadık, bizi bekleyin” şeklinde tehditler savurduğunu kaydetti.

Polis baskını esnasında hastanede tedavi gören Hamsa Oğuz adlı kadın, o anları şöyle anlattı: “Özel harekat timlerinin gece saat 23.00 sıralarında hastaneye baskın yaptı. Polis hastaların durumuna bakmadan herkesi koridorlara çıkarıp yerlere yatırdı. Herkese silah doğrultup odaları arıyorlardı ve küfürler ediyorlardı, dehşet anları yaşatıyorlardı. Tedavi olmaya geldiğimiz hastaneye üniformalı ve silahlı polisler neredeyse bizleri öldürüyorlardı. Savaşlarda bile hastaneler vurulmaz.”

İsmini vermek istemeyen bir başka hasta da, hastaneyi basan özel harekat timlerinin silahlarını bebeklere doğrultuğunu söyledi.

Saatlerce ateş altında kaldılar

Hastanenin yanı sıra ilçe merkezinde de polisin terör estirdiği belirtildi. Mahallelerde evleri rastgele taraması sonucu saatlerce çocuklarıyla birlikte yerlerde yatmak zorunda kalan Nezahat İşcan adlı kadın, yaşadıkları dehşet anlarını şu sözlerle dile getirdi: “Dolaptan su almaya gittiğim anda evin öte tarafında bulunan zırhlı araçlardan evime ateş açıldı. Evime onlarca mermi isabet etti. Hayatta kalmamız mucize oldu. Saatlerce evde yüzüstü yatmak zorunda kaldık.”

Behçet Bayhan adlı yurttaşın polisin taraması sonucu evine çok sayıda mermi isabet etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here