Diyarbakır’ın Lice-Hani-Kocaköy üçgeninde askerler ve HPG gerillaları arasındaki çatışmalar gün boyu sürerken, bu üçgende yer alan birçok köyün yakıldığı, bombalandığı ve tarandığı iddia edildi.

28123DİHA’nın haberine göre askerlerin köyleri ateşe verdiği ve halkı taradığı bilgisini veren köylüler, “Yanan evlerde cenazeler ve yaralılar var. Askerler cenaze ve yaralılarımızı almaya izin vermiyor” dedi.

‘YAKILAN EVLERİN İÇERİSİNDE ÖLÜ VE YARALILAR VAR’

Lice’ye bağlı Zerê (Gökçe) köyüne saldıran askerlerin çok sayıda evi ateşe verdiği bildirildi. Ateşe verilen evlerin aynı zamanda askerlerce tarandığını aktaran köylüler, ölü ve yaralıların olduğunu ve cenazelerin yanan evlerin içinde kaldığını belirtti. Ölü ve yaralıları evlerden çıkarmaya çalışan köylüler ise, askerler tarafından engelleniyor.

HANİ’NİN GÖMEÇ, ÇAKIL VE MAZLI KÖYLERİ ATEŞE VERİLDİ

Öte yandan yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre Hani’nin Huri (Gömeç), Çakıl ve Mazlı köyleri de askeri helikopterlerden ve tepelere konuşlanan askerler tarafından havadan ve karadan bombalandı. Köydeki evlerin bombardıman sonucu yanmaya başladığı bildirilirken, köyde ölü veya yaralı olup olmadığı konusunda net bir bilgiye ulaşılamadı.

HANİ BELEDİYE EŞ BAŞKANI YARALANDI

Hani’ye bağlı Koçer köyünde çıkan yangından kaynaklı ise, köylülerin köyde mahsur kaldığı bilgisine ulaşıldı. Bölgeye canlı kalkan olmak için giden yurttaşlara askerlerin ateş açması üzerine Hani Belediye Eş Başkanı Nevin Oktay’ın da seken bir kurşundan yaralandığı belirtildi. Söz konusu bölgede çıkan yangını söndürmek için araziye giden yurttaşlar ve itfaiye ekipleri ise askerler tarafından engellendi.

İÇİNDE SİVİLLERİN BULUNDUĞU BİR ARAÇ TARANDI

Diyarbakır’ın Lice ilçesinin Fis Ovası mevkiinde bulunan Pirik köyünün yakınında bulunan bir aracın ise askerler tarafından tarandığı öğrenilirken, araçta bulunan yurttaşların durumunun ağır olduğu ve yanan aracın çevresine kimsenin yaklaştırılmadığı belirtiliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here