İngiltere’nin başkenti Londra’da her gün 4 milyona yakın kişinin yolculuk ettiği metroda çalışanlar 24 saatlik grev başlattı.

londra-metrosundaki-grev-İleri Haber’e göre ;Londra metrosu çalışanları son bir ay içerisinde ikinci kez greve gitti. Eylül ayından itibaren hafta sonları 24 saat hizmet vermeye başlayacak 5 metro hattında çalışacak personelin fazla mesai yapmaları ile maaşlarında oluşacak eşitsizliğe yönelik tepkilerini göstermek üzere gittikleri 24 saatlik grev dün akşam yerel saatle 18.30’da başladı.

Demiryolu, Deniz ve Ulaşım Çalışanları Ulusal Sendikası (RMT), Maaşlı Ulaşım Çalışanları Birliği (TSSA) ile Buharlı Lokomotif Makinistleri ve İtfaiyeciler Birliği’nin (Aslef) de destek verdiği grevin tüm hatları olumsuz etkilemesi nedeniyle, Londralılar iş çıkışı metro dışındaki alternatif ulaşım yollarına yöneldi.

ULAŞIM AKSADI

Grevin başlamasına kısa bir süre kala başkentte ulaşımda yoğunluk ve aksamalar yaşanacağına dair önceden uyarıda bulunan Londra Ulaşım Kurumu (TFL), alternatif ulaşım seçeneklerine ilişkin yolcularına verdiği tavsiyeler arasında, mümkün olan kısa mesafelerde yürüme ve bisiklet kullanma önerisi yer aldı. TFL ayrıca, milyonlarca kişiyi etkileyen grev süresince ulaşımın aksamaması için yaklaşık 250 ek otobüs seferi konulduğunu ve Thammes nehrindeki bot sayısının arttırıldığını duyurdu.

Greve destek veren sendikalar, hafta sonu geceleri de hizmet verecek bazı metro hatlarında görev yapacakların maaş ve çalışma koşullarının TFL’in yeni planlarından olumsuz etkileneceğini savunurken, TFL, hiçbir çalışandan mevcut programları dışında ek iş yapmalarının talep edilmediğini ve gece servislerinde çalışmak üzere 137 kişinin işe alınacağını açıkladı.

Eylül ayında hizmete girecek gece metrosu kapsamında TFL’in tüm metro çalışanları için sunduğu teklifler arasında bu yıl maaşlara yüzde 2’lik zam ve her gece görevi için çalışanlara ek olarak 200 sterlinlik ödeme yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here