Mardin Derik’te 13 köylünün faili meçhul bir şekilde öldürülmesinin sorumlusu olarak yargılanan ve beraat eden Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil, YAŞ’da terfi edip tümgeneralliğe yükseldi.

musa-citilMardin’in Derik ilçesinde 1993-1994 yılları arasında 13 köylünün öldürülmesi ile ilgili  Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 13 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle açtığı dava kapsamında Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde  tutuksuz yargılanan Musa Çitil ifadesinde suçlamaları reddetmişti.

Çitil, ifadesinde, “Bunun gibi yüzlerce operasyonlar oldu. Aradan 20 yıl geçti. Birçoğunu hatırlamıyorum. Yıllarca yasal sorumluluklarımız çerçevesinde terörle mücadele ettik. Bölgede JİTEM diye bir oluşumdan bahsediliyor. Böyle bir oluşumdan da haberim yok” demişti.

Musa Çitil geçen yılki Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) terfi edememiş görev süresi bir yıl uzatılmıştı.Mardin Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonrasında 16 Temmuz 2012 tarihinde Çitil ve sorumlular hakkında, “Birden fazla kişiyi aynı sebeple öldürmek, 13 sivil kişinin yargısız infazla öldürülmesi ve kayıp edilmesi” suçlamalarıyla açılan dava, diğer birçok dava gibi batıya sevk edilerek, sorumlular aklanmıştı. Dosyada, “Şüphe olsun olmasın, sivil vatandaşları çeşitli şekillerde keyfi bir biçimde öldürdüğü anlaşılmıştır” suçlamalarına rağmen önce beraat ettirilen Çitil, daha sonra terfi ettirildi.

Çitil hakkında görev yaptığı sırada, emrindeki 405 asker ile birlikte 1993 Kasım ayında ve 1994 yılında olmak üzere üç kez gözaltına alınan Ş.E isimli kadına tecavüz etmek suçlamasıyla Mardin Ağır Ceza Mahkemesi’nde de dava açıldı. Dava yine Adalet Bakanlığı’nın talebiyle ve Yargıtay’ın kararıyla Çorum’a nakledilmesinin ardından Çitil, bu davadan da beraat ettirilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here