17 Ağustos 1999 Marmara depreminin  16.’ncı yıl dönümünde hayatını kaybedenler Gölcük Kavaklı Sahili’nde anıldı.

17-agustos-ta-hayatini-kaybedenler-anildiMarmara Bölgesi’ni sarsan, resmi kayıtlara göre 17 bin 480 kişinin hayatını kaybettiği, 500 bini aşkın insanın evsiz kaldığı 17 Ağustos 1999 depreminin 16’ncı yıl dönümünde hayatını kaybedenler, Gölcük Kavaklı Sahili’nde anıldı.

Anma etkinlikleri kapsamında Gölcük’te sahilin denize battığı noktada yapılan törene; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadetin Hülagü, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve depremde yakınlarını kaybedenler katıldı.

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, AKP hükümetinin çıkardığı yasa ile kentsel dönüşüm artık hız kazanmasının mümkün olduğunu savunarak, “Deprem yaşamış binaların Gölcük’te olmasından ben belediye başkanı olarak korkuyorum. Depremden önce var olan bina stokundan korkuyorum. Yeni binalarla ilgili sorunumuz yok. Eski binalarla ilgili korku ve tereddütlerimiz var. Bu korku ile yaşamak zorunda değiliz. Binalarımızı elden geçirmeliyiz. Yasadan kaynaklanan avantajları kullanmalıyız. Bir mezarda mı yoksa sağlam binada mı oturuyoruz. Buna bakmamız lazım. İlgili kurum ve kuruluşlar başvurularınızı bekliyor. Biz alt ve üst yapılarımızla yeniden yapılanmayı belli bir noktaya getirdik. Günlük yaşam aksamadan devam ediyor. Kentsel dönüşümü hızlı bir şekilde başlayarak sürdürmemiz gerekiyor. Üç bölgede kentsel dönüşüm başlaması için karar aldık” ifadelerini kullandı.

BAKAN IŞIK “BİNALAR ÖLDÜRÜR” DEDİ SONRA “FITRAT” DİYE SAVUNDU

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise depremin ardından geçen 16 sene sonra can kayıplarının ve engelli duruma düşen vatandaşların acıları dışında yaraların tamamen sarıldığını savundu. Bakan Işık, “Deprem bir tabiat olayı. Yani Allah’ın kanunu. Biz ne yaparsak yapalım enerji birikmesi belli noktaya gelince deprem olacak. Depremden kaçmak mümkün değil ancak depreme yönelik tedbir almak bizim görevimiz. Bu açıdan özellikle bunun bir bilim alanı olduğunu bilerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugüne kadar imar planlarında deprem güvenliğini esas alan unsurlardan taviz vermediler. Bundan sonrada vermeyecekler. Artık gökyüzünü bizden kıskanıyor musunuz anlayışıyla kesinlikle talep etmeme durumundayız. Unutmayın deprem öldürmüyor binalar öldürüyor. Aynı acıları yaşamamak için bu bilinci hep birlikte geliştirmek durumundayız.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here