Marmara Üniversitesi, Barış Akademisyenlerini ihraç etmek için bir karar alarak onay için YÖK’e gönderdi.

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, soruşturma komisyonu tarafından Barış Akademisyenler hakkında alınan kararı kabul ederek onay için YÖK’e gönderdi.

AKP/Saray rejimi tarafından Kürt illerinde sürdürülen savaş politikalarına tepki olarak ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı Barış Bildirisini imzalayan Barış Akademisyenleri’ne yönelik baskılara bir yenisi daha eklendi.

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, bünyesinde görev yapan Barış Akademisyenleri hakkında açılan soruşturmanın neticesi olarak önerilen, barış bildirisini imzalayan akademisyenler hakkında 657 sayılı Kanunun 125. maddesi uyarınca oy çokluğu ile “Devlet Memurluğundan Çıkarma” cezasını uygun bularak onay için Yüksek öğretim Kurulu Başkanlığı’na (YÖK) iletti.

Soruşturma ile ilgili olarak üniversitenin hukuk müşavirliğine gönderilen belgede şu ifadeler yer aldı:

“Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 13/01/2016 tarih ve 61-1555 sayılı yazısına istinaden ….. hakkında yürütülmekte olan soruşturma sonucunda; 657 sayılı Kanunun 125. maddesi uyarınca soruşturma komisyonu tarafından oy çokluğu ile bildiride imzası bulunanlar hakkında ‘Devlet Memurluğundan Çıkarma’ cezası önerilmiş olup, Rektörlüğümüzce de soruşturma komisyonunun görüşü uygun bulunarak aynı kanunun 126. maddesinin 2. fıkrası uyarınca karar vermeye yetkili Yüksek Disiplin Kurulu olarak soruşturma dosyası Yüksek öğretim Kurulu Başkanlığına sunulmuş ve henüz cevap gelmemiştir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here