Hükümet ile memur sendikalr arasında yapılan toplu sözleşmede anlaşma sağlandı.

fft107_mf5574076Hükümet  ile memur sendikaları arasında yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Buna göre, 2016 yılının ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayda yüzde 5 olmak üzere kümülatif yüzde 11.3 zam olacak. 2017 için ise ilk 6 ay için yüzde 3 ikinci 6 ay için de yüzde 4 zam yapılacak. Anlaşmayı ve zam oranlarını açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sürecin anlaşmayla sonuçlanmasından memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Zam oranları memur emeklilerine de aynen uygulanacak.

Toplu sözleşme görüşmelerinde yan haklara ilişkin de açıklama yapan Bakan Çelik şunları söyledi:

*Bu toplu sözleşme ile 2005 yılından sonra göreve başlayan çalışanlara ilave bir derece verildi.

*850 bin öğretmenimize aylık bürüt 98 TL’ye kadar 2017 yılında da 140 TL’ye kadar nöbet ödenecek.

*Hafta sonu sınavda görev yapan öğretmenlerin ücreti 58 TL’den 132 TL’ye çıkarıldı.

*Sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personeline taban oranı artırıldı. Örneğin bir hemşireye yapılan döner sermaye ödemesi 180 TL arttı.

*Başta sağlık personeli olmak üzere fiili hizmet zammı talebi için bir bilim kurulu oluşturulacak. Bilim kurulu çalışmalarını 2016’da tamamlayacak.

*4C kapmasında çalışan memur gibi çalışan işçilerin sözleşmeli pozisyonuna yasal düzenleme kadro için çalışma yapılacak. 4c’lilere 150 TL ek ödeme

*Yurtdışı teşkilatta çalışanlara aile yardımı yapılacaktır.

*Mimar mühendis koruma güvenliği ilave artış

*Tapu dairelerinde yoğun olarak çalışanlara fazla çalışma ücreti verilecek.

*Cuma günleri ibadet tatili çalışması yapılacaktır.

MEMURLARA CUMA NAMAZI TATİLİ 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik cuma günleri memura ibadet tatili için çalışma yapılacağını söyledi.Memur-Sen, kamu görevlilerinin cuma namazı konusunda taleplere karşılamak için toplu sözleşme tekliflerine, namazı vakti izin süresi konusunu eklemişti. Teklif, kamu görevlilerinin günlük çalışmaya ara verme süresinin günleri için, Namazı vaktini de içine alacak şekilde 2 saat olarak uygulanmasını içeriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here