Merdan Yanardağ, Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevinden istifa etti. Yanardağ’la birlikte çok sayıda editör ve yazar da gazeteden ayrıldı. Yanardağ gazeteden ayrılma nedeni olarak yönetim anlaşıyı ve yayın politikası konularındaki görüş ayrılıklarıdır ifadesini kullandı.
yanardag_0Yurt Ankara Temsilcisi Nahit Duru,yazarları Ayşenur Aslan,Hüsnü Mahalli, Haluk Şahin,Haluk Yurtsever,Hakan Gülseven,Fatih Yaşlı da ayrıldı. Ayrıca gazete kadrosunda bulunan Koordinatör Tekin Cebeci, Yazıişleri Müdürleri G.Doğan, C.Erdinç, A.Sönmez, D.İzbul ile editörler H.Şatıroğlu, A.Doğan ve Ortadoğu muhabiri ve yazarı Ömer Ödemiş de ayrıldığını bildirdi.

Merdan Yanardağ’ın bufün YURT gazetesinde yayınlanan veda yazısı şöyle:

“Veda zamanı BUGÜN veda günü… Bu nedenle aralıksız her gün “Keskin Kalem” imzasıyla yazdığım başyazıyı bugün asıl imzamla, adımla yazıyorum. Kurucusu olduğum, genel yayın yönetmenliğini yürüttüğüm, yazarlığını ve başyazarlığını yaptığım Yurt Gazetesi’ne bugün veda ediyorum.

Yurt başarılı bir gazete oldu. Arkadaşlarımızla büyük bir özveri göstererek, dinci ve faşizan iktidarın bir karabasan gibi ülkenin üzerine çöktüğü koşullarda. Türkiye’de muhalif gazeteciliğin önemli örneklerinden birini oluşturduk. Yurt gazetesi ile bir özgürlük penceresi açtık. AKP iktidarının baskılarına da Cemaatin kurduğu tertiplere de direndik. Özgürlükçü, toplumcu, yurtsever, solda duran ve öncü bir halk gazetesi çıkardık. Hedef kitlemiz bütün Türkiye oldu.

Gazetenin her alanına bütün arkadaşlarımla birlikte büyük emek verdik. Yazıişleri Koordinatörümüz Tekin Cebeci; Yazıişleri Müdürlerimiz Gürsel Doğan, Derya İzbul. Cengiz Erdinç. Atakan Sönmez, Çağlar Tekin; Spor Editörümüz Alev Doğan. Ekonomi Editörümüz Hürrem Şatıroğlu. Ankara Temsilcimiz Nahit Duru ile başta yazarlarımız olmak üzere bütün arkadaşlarımız büyük bir özveriyle çalıştı. Bütün arkadaşlarımız deyim uygunsa kıt olanaklar içinde harikalar yarattı.

Ancak bilirsiniz; muhalif gazete ve televizyonların ayakta kalması çok zor. Reklam ambargolarıyla, mali sorunlarla uğraşmak gerekir. Kâğıt, baskı, dağıtım başlı başına bir sorundur. Ancak, bir gazetenin amacına ulaşması için başta yeterli mali destek olmak üzere, başka şartların da yerine getirilmesi gerekir. Yurt yoluna devam etmelidir. Bütün okurlarımıza, bize destek veren dostlarımıza çok teşekkür ediyorum. Yeni projelerde buluşmak üzere şimdilik hoşça kalın diyorum. Sevgiyle, saygıyla…”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here