Türkiye Gazeteciler Sendikası, Milliyet gazetesinin 2 günde 7 gazeteciyi işten çıkarmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, yönetime gazetecileri işe geri alma çağrısı yaptı. Sendika ayrıca, 25 kişinin daha işten çıkarılacağı bilgisine ulaştıklarını açıkladı.

tgsTürkiye Gazeteciler Sendikası(TGS), Milliyet Gazetesi’nin dün ve bugün gazeteciler Kemal Göktaş, Evin Demirtaş, Sertaç Koç, Meral Tamer, Mehveş Emin, Semra Pelek ve Alper İzbul’u işten çıkarması hakkında yazılı açıklama yaptı. İşten çıkarmaların kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada, yönetime gazetecileri yeniden işe alma çağrısı yaptı.,TGS, gazetecileri de sendika çatısı altında biraraya gelmeye davet etti.

TGS’nin Milliyet Gazetesi’nde 25 kişilik bir işten çıkarılacaklar listesi daha olduğunu belirttiği açıklaması şöyle:

“Milliyet Gazetesi yönetimi iki gün içinde beş deneyimle meslektaşımızı işten attı. Ülkenin savaş ve seçim gerginliği içerisinde bulunduğu bugünlerde mesleklerini layıkıyla yerine getiren gazetecilerin işten atılması kabul edilemez. Milliyet Gazetesi yönetimi dün Ankara Büroda çalışan Kemal Göktaş, Evin Demirtaş ve Sertaç Koç’u işten atarken, köşe yazarı Meral Tamer ve bugünde İstanbul çalışanı Mehveş Evin işten atıldı. 25 kişilik işten atma listesinin daha olduğu bilgileri de gelmektedir. Milliyet Gazetesinin başyazarı Abdi İpekçi ödülünü iki defa alan Kemal Göktaş’ın işten atılması Milliyet Gazetesinin habare, haberciye de bakışını ortaya koymaktadır. Geçtiğimiz günlerde sendikamızında öncülük ettiği Günaydoğu’daki sansürün ortaya çıkartılması için oluşturulan gazeteci heyetenin içerisinde de yer alan Mehveş Evin de İstanbul’a döner dönmez işten atılmıştır. Gazetecileri işten atarak halkın haber alma hakkını engelleyemezsiniz. Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak Milliyet Gazetesi yönetimini derhal kendine gelmeye, işten attığı gazetecileri işlerine geri almaya çağırıyoruz. Patron dayatmalarını, işten atmaları ancak biraraya gelerek durdurabiliriz. Bu yüzden tüm gazetecileri TGS çatısı altında biraraya gelmeye davet ediyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here