9786053751151
Afrika edebiyatının babası olarak bilinen Chinua Achebe’nin önemli romanı olarak bilinen “Parçalanma” Nijerya’nın Ibo bölgesine bağlı küçük bir köyde yaşayan, en büyük güreşçi ve savaşçı olan, ünü tüm Batı Afrika’ya yayılan Okonkwo’nun hikayesi. Romanda hikayenin hangi zaman diliminde gectiği kesin olarak belli olmasa da Britanya Imparatorluğu’nun bu ücra bölgeye nüfuz etmeye başladığı dönemlerde olduğunu anlayabilirsiniz. Bu hikayede hikayenin baş kahramanı olan Okonkwo’nun yaşam ekseni çevresinde bölgenin tüm kültürel zenginliği her yönüyle anlatılırken, diğer yönüyle beyaz adamın kıtaya ayak basmasıyla nasıl darmadağın olduğu, parçalandığı anlatılıyor. Bu süreç Okonkwo’yu da uçurumun kenarına sürüklüyor. Kontrolünü hızla yitirdiği hayatı, trajediye sürükleniyor.
Romanı bittirdiğimde ben de parçalara ayrılmıştım. İki konu üzerinde parçalanmıştım. Biri insan hakları diğeri çok kültürlülük. Her iki kavrama da saygı duymakla birlikte, ikisi arasındaki orta yolu bulamıyorum maalesef. Süregelmiş ve süregidecek daha fazla özgürlük, daha fazla insan hakları amacıyla -yahut maskesi altında- yapılan emperyal müdahaleleri düşündükçe çıkmazım daha da büyüyor.
Özetle “Parçalanma”, alışık olmadıgınız kültüre yelken açmanızı sağladığı için değil, aynı zamanda fikri duygularımızı da harekete geçirdiği için önemli bir roman.
Okumanızı tavsiye ederim 🙂
Çağla GÜL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here