Şair ve  Sol yazar olan Nihat Behram, 3 Ekim 2015’te yayınlandığı “Doğu Perinçek’in ‘vatan’ anlayışı…” yazısı nedeniyle 5 ay 25 gün hapis cezası verildi. SoL’de yer alan habere göre, Nihat Berham’ın gezetemizdeki 3 Ekim 2015’te yayınlandığı “Doğu Perinçek’in ‘vatan’ anlayışı…” yazısı  Perinçek’in şikayeti üzerine Anadolu 23. Asliye Ceza Mahkemesinde 8 Eylül’de hâkim karşısına çıkmıştı. Davanın bugünkü duruşmasında mahkeme, Nihat Behram’a 5 ay 25 gün hapis cezası verdi. Başka bir davadan daha önce mahkumiyeti olduğu gerekçesiyle Behram’ın cezası ertelenmedi. Av. Özgür Murat Büyük, kararın henüz kesinleşmediğini, mahkemenin kararına itiraz edeceklerini söyledi.

Nihat Behram, bu karar üzerine kaleme aldığı yazıda, “Bu dava ile Doğu Perinçek’in ihbarcılığı ‘resmiyet’ kazanmıştır, mazlumun uğrunda dövüşmenin bedeli canımız olsa ne yazar, öder geçeriz; yeter ki zalimin yalakası diye anılmasın adımız” dedi.

Behram yazısında, “Doğu’nun açtığı davadan 5 ay 25 güne mahkum oldum, daha önceden mahkumiyetim (sabıkam) olduğu için mahkumiyet ertelenmedi. Sağlık olsun! Teferruattır! Esas olan hayatın yargısıdır! O yargı terazisinin bir kefesinde ‘sınır ötesi harekat ve savaş tezkeresi’ne karşı çıkanlar, bir kefesinde savunanlar var! Yani bir yanda mazlumun yoldaşları, bir yanda zulüme alkış tutanlar! Mazlumun uğrunda dövüşmenin bedeli canımız olsa ne yazar, öder geçeriz; yeter ki zalimin yalakası diye anılmasın adımız!” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here