İstanbul Kadıköy’de 17 Şubat’ta  arkadaşlarıyla kartopu oynarken öldürülen gazeteci Nuh Köklü’yle ilgili davanın ilk duruşması bugün İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülüyor.

kartopu

14.05 Yel Değirmeni Dayanışması adına açıklama yapıldı.

13.50 Nuh Köklü’nün abisi Sedat Köklü duruşma sonrası açıklama yapıyor. Köklü şunları söyledi: “Ben AKP ve MHP’den de taziye beklerdim. Acının sağı solu olmaz. Medya bu davayı sonuna kadar takip etmeli. Avukatlar mahkeme heyetinin tavrını olumlu bulduklarını söyledi. Avukat Mehmet Ümit Erdem sanık Serkan Azizoğlu’nun abisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mektup hakkında konuştu. Bu mektup yargıya bir müdahaledir. Bu mektubun peşini bırakmayacağız” dedi.

Mahkeme CD ve göründüleri incelemek için duruşma 21 Ekim’e ertelendi.Basın açıklaması yapılacak.

13.31 Bu mektup Adalet Bakalığı tarafından mahkemeye gönderilmiş ve tamamen mahkemeyi yönlendirmek amacıyla yapılmış bir harkettir. 

Sanık Serkan Azizoğlu’nun avukatı: İddia edildiği gibi öldürmeye teşebbüs varsa TÜBİTAK görüntüleri incelesin.

15 dakika ara verdi. Aradan sonra karar açıklanacak.

13.13: Hakim sanığa sordu: Herhangi bir tedavi görüyor musun?

Sanık: Epilepsi hastalığım var.

Hakim: Psikolojik hastalığın var mı, askerliğini yaptın mı?

Sanık: Hastalığımdan dolayı yapmadım.

13.10 Tanık Maria: Arabanın diğer yanındaydım. Onlar kartopu oynarken bir anda sanık geldi. Ben arabanın sahibi sandım. Sanığı sakinleştirmeye çalıştılar. Sanık çöpe doğru birini kovaladı. Sonra Nuh geldi. İkisi yere düştü. Nuh yaralandı. Cam Nuh hastaneye kaldırıldıktan sonra kırıldı. Dükkanın önüne çok insan geldi, sanık telefonda konuşup gülüyordu. Sonra dükkanın önüne çıktı ve kalabalıktan biri vurunca düştü. Cam kırıldı.

13.00 Nuh Köklü’nün abisi Sedat Köklü: Olaya şahit olmadım arkadaşlarının bildiği şeyden fazlasını bilmiyorum. Ama herkes olayı anlatıyor ben kardeşimi anlatmak istiyorum. Benim kardeşim cebindeki son parayla köpeklere mama alırdı. Benim kardeşim bu cani yüzünden öldürüldü. Arkaya oturdum sırf suratını görmeyeyim bu caninin diye.

Sedat Köklü sonra sanığa dönerek “Allah senin bin türlü belanı versin” dedi ve tükürdü.

Annesi Çiğdem Köklü gözyaşları içinde konuştu: Nasıl vicdanı almış böyle şerefsizlik nasıl olur en ağır cezanın verilmesini istiyorum.

Ablası Havva Köklü: Sonuna kadar şikayetçiyim. Sanığa dönüp bu insana insan demeye dilim varmıyor. Abim kavgadan kaçan küfür etmeyen yapıcı bir insandır Şikayetçiyim en ağır cezanın verilmesini istiyorum.

Sanık avukatları kararı mahkemenize bırakıyoruz dedi ancak görüntülerin yeniden incelenmesini ve davanın yeniden görülmesini istiyoruz dedi.

Tanıkların dinlenmesine geçildi.

12.40 Müşteki Emrah Alhan: Olayın başladığı anı görmedim. Sesler yükselince o tarafa yöneldim. Dükkandan sopayla çıkışını gördüm. Sopayı elinden aldık. Küfür ederek içeri gitti bıçak aldı. Elinde bıçak çıkınca herkes kaçıştı. Ben de caddenin ortasına doğru koştum. Sonra sanığı arkadaşlarımdan uzaklaştırmak için “Napıyorsun bunun hesabını vereceksin” diye dikkatini kendime çektim ve çöp konteynereninin yanına kaçtım. Beni kovaladığı esnada Nuh arkadan tekme attı ve ikisi de yere düştü. O esnada bıçak yere düştü ben bıçağı ayağımla kapatmak için hamle yaptım ama sonrasını hatırlamıyorum. Arkadaşlarımın ‘Nuh vuruldu2 sesiyle kendime geldim. Olay sonrasında kaçmasın diye dükkanın önünde toplandık. Sanık ellerini yıkadı ve telefonda sırıtarak konuştuktan sonra dışarı çıktı. O sırada bir vatandaş sanığa yumruk attı, sanığın düşmesiyle dükkanın camı kırıldı. O ana kadar biz kesinlikle ne sataştık ne de küfür ettik.

12.20 Müşteki Selin Görkem: Yel Değirmeni Dayanışması olarak esnaf çalışması yaptığımız sırada Ali İsmail Korkmaz Parkı açmak istedik. Kabul edildi. Ailenin katılımıyla açılışını yapacaktık. Açılışa yönelik afiş çalışması yaparken sanığın dükkanının önündeki elektrik direğine afiş yapıştırdım ve sanık dükkanından çıkarak hakaretler etti. “Bunu da mı sahiplendiniz” dedi. Hepimizi tanıyordu.

12.15 Müşteki Nurgül Elhan: Cama sadece bir kartopu geldi, camda dağılacak kadar yumuşak bir kartopuydu. Katil olay sonrası dükkanda ellerini yıkayıp, telefon görüşmesi yaptıktan sonra dükkanın önüne çıkıp, kadın arkadaşlara sinkaflı küfür etti.

12.10 Müşteki Ferda Sayın: Sanık elindeki bıçakla hepimize öfke ile saldırdı, yoldan geçen, bizim de tanımadığımız bir gence bile bıçağı salladı

12.10Nuh’un abisi Sedat Köklü: Benim kardeşim böyle bir cani tarafından öldürülmeyi hak etmedi.

12.00 Nazım Coşanar’ın avukatı Müşteki Tamer Doğan’a “Siz Nazım Coşanar’ın yardımını gördünüz mü” diye sordu. Doğan, “Olay anında hiç hatırlamıyorum. Fakat görüntüleri izlemeye başladık yavaşlatarak orada da Nazım’ın görüntülerini gördüm ama elinde bıçak olup olmadığını görmedim. Fakat Nazım’ın “Ben de bıçak taşıyorum” diye karakolda beyanı olduğunu biliyorum” dedi.

11.50 Müşteki Tamer Doğan: Sanık, küfür ettiğimizi iddia etti ama biz sosyalistler olarak cinsiyetçi küfür etmeyiz.

11.32 Müşteki Avukat Tamer Doğan: Serkan Azizoğlu’nun bizi en az 15 dakika izlediğine eminim. Aylardır orada duran bir araba vardı üzeri kar kaplı. Karla oynamaya başladı. Üzerimize saldırdığında arabanın sahibi sandık. Yel Değirmeni Dayanışma Esnaf Girişimini yürütüyoruz. Bizi tanımaması imkansız ki girişime destek olmayan 1-2 dükkandan birinin sahibidir. O kalabalığa 3 kere beyan etti “Benim raporum var. Hepinizi keserim sonra elimi kolumu sallayarak çıkarım” diye. Herkesin önünde bağırdı. İçeri gitti siyah bir dolabı vardı, karıştırdı ekmek bıçağı çıkardı. Sonra ben herkese geri çekilin dedim. O sırada sanık Kadim’e bıçak salladı. Ben Kadim bıçaklandı sanınca dondum kaldım. Sonra çöp konteynerinin oradaki Emrah’ı kovalamaya başladı. Nuh Emrah’a yardıma koştu. Arbededen sonra Nuh ve Serkan yere düştüğünde Serkan’ın yüzü bana dönüktü ve benim Serkan Nuh’u bıçaklarkenki yüz ifadesini unutmam mümkün değil. O surat ifadesi 2 ay gözümün önünden gitmedi. Nuh bıçaklandıktan sonra kalktı ve kabadayı gibi gezmeye başladı, ‘Napıyorsun abi’ diye soran alakasız bir gence de bıçak salladı. Bıçağı saklamaya çalıştığını anlayınca dükkanın önünde toplandık. Bıçağı yıkarken telefonda sürekli biriyle konuştuğunu ve bize sırıttığını gördüm. Biz yoldaşını kaybetmiş insanlar olarak sabah 5’e kadar gözaltında sorgudaydık.

11.29: Müştekilerin kimlik tespiti yapılıyor.

11.22: Sanık savunmaları sona erdi. Müşteki ifadelerine geçilmeden önce kısa bir ara verildi.

11.20 Sanık Nazım Coşanar, Köklü’nün avukatının “Sedat Peker ve Alaattin Çakıcı’ya yakınlık duyuyor musunuz, beğenir misiniz sorusuna”, “Facebook üzerinden birkaç fotoğraf ve paylaşımını beğendim. Ne iş yaptığını bilmem” yanıtını verdi.

11.17 Nuh Köklü’nün avukatı Nazım Coşanar’a Serkan Azizoğlu’nu ne kadar zamandır tanıdığını sordu. “Simaen biliyorum. Çay içmişliğimiz dahi yok” yanıtını verdi.

Coşanar, “Kartopu yüzünden bir insanın ölmesi üzücü” dedi.

 

11.11 Maktul avukatları, sanığın abisinin Bimer’e yazmış olduğu, Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik rica mektubunu mahkemeye sundu.

11.10 Nuh Köklü’nün avukatları Serkan Azizoğlu’na sordu: Kar topu geldi, dışarı çıktınız sonra içeri gidip sopayı aldınız, sopa elinizden düşünce tekrar içeri girip bıçağı aldınız. Cinayet olduktan sonra dükkana geri girdiniz bıçağı yıkadınız mı? Yıkamaktaki amaç delil karartmak mıydı? Telefonla konuştunuz mu?

Sanık sorulara hatırlamıyorum yanıtını verince avukat “AKP ilçe teşkilatını aramış olabilir misiniz” dedi.

Sanık, “Kabul etmiyorum, hiçbir partiyle ilişkim yok” dedi.

Köklü’nün avukatı: Seyit Hasan Hüsamettin Hazretleri Eyüp Fatip Şaban Nurullah Hazretleri’ni tanır mısın? Nuh Köklü’nün AKP karşıtı ve Gezi olaylarına katıldığını nereden biliyorsunuz? Sorma sebebim abinizin Kasımpaşa’da Eyüp Fatip Şaban’ın müriti olduğunu söylemiş.

Sanık: Abimin evi barkı ayrı. Alakam yok.

Avukat: Cumhurbaşkanının “Esnaf asayişi sağlamalıdır” sözüyle mi hareket ettiniz?

Sanık: Esnaf esnaftır. Polis Polistir.

Avukat: Peki niye polisi aramak yerine her dükkana girdiğinizde daha ağır bir silahla çıktınız. Burada mülayim gibi duruyorsunuz ama görüntülerde herkese saldıran sizsiniz.

Sanık: Kalabalıktan kendimi savunmaya çalışıyordum.

11.00 Sanık Nazım Coşanar ilk ifadesi: Olayı yukarıdan izliyordum. Sanığın düştüğünü görünce aşağı indim çünkü yere düşen sanığa gruptakiler saldırıyordu. Aşağı indiğimde yere düşmüş sanığa Nuh olduğunu öğrendiğim sırt çantalı şahıs tekme atıyordu ben de sırt çantasından tutup çektim. Nuh’un ne zaman bıçaklandığını görmedim. Ben Serkan’ı tanımıyorum, ismini bile bilmiyorum.

Hakim: Kamera kayıtlarında senin de elinde parlayan bir cisim görünüyormuş.

Coşanar: Elimdeki cisim telefondu.

Hakim: Sanık yerde yatarken ve Nuh Köklü’yü çantasından tutup çektiğinde bıçak gördün mü?

Coşanar: Görmedim.

Nazım Coşanar’ın avukatı: Yardım etme amacı yok, olayı dağıtmak için oradaydı.

10.55 Sanık Nazım Coşanar hakkında Nuh Köklü’nün öldürülmesine yardımda bulunduğu iddiasıyla hazırlanan iddianame okundu.

Coşanar: Serkan Azizoğlu sopayı savurdu. Sopa düşünce içeri girip bıçağı aldı ve etrafındaki insanlara savurmaya başladı. Elinde bıçak olduğu için yaklaşamadım. Kötü bir niyetim yoktu, ayırmaktı niyetim. Herhangi bir sabıkam yok. Hiçbir olaya karışmadım. Sadece arkadaş yaklaşıyordu sanığa ben de tuttum geri çektim ayırmak için başka bir amacım yoktu.

Nazım Coşanar’a ilk ifadesi okunuyor.

10.52: Sanık müdafi avukatı Yener Kaymaz: İddianameye katılmıyoruz. Çünkü olay yeri görüntüleri ve bulguları henüz tamamlanmamıştı.

Sanık müdafii tarafından görüntülerin detaylı incelemesi için TÜBİTAK’a gönderilmesi talep edildi.

10.51: Otopsi raporuna göre ölüm bıçaklanma nedeniyle gerçekleşti. Sanığa ‘bir diyeceğin var mı’ diye soruldu. Sanık ‘Öyledir’ dedi.

10.50 Kamera görüntülerine dair bilirkişi raporu: Gece olduğu için kişilerin belli olmadığı ancak kartopu oynayan grup içinde itiş kakış olduğu görüldü. Sanığın çöp konteynerini başka bir kişinin üzerine ittiği, o sırada başka bir erkek şahsın oraya geldiği ve sanığın beline tekme attığı ve sonra birlikte yere düştükleri, o sırada görüntüden çıktıkları belirtildi. Sanığın elinde bıçağa benzer metal bir alet olduğu sonraki görüntüde görünüyor ve Nuh Köklü de yaralı şekilde yerde atıyor.

10.45: Kamera görüntülerini içeren bilirkişi raporu okunuyor.

10.40 Hakim: Asıl ifadenle şimdiki arasında çelişki var. Şimdikinde ikinci kez dükkana gidip bıçak aldım dedin ilkinde yerde buldum dedin.

Serkan Azizoğlu: Elimde bıçak olduğunu kabul ediyorum ama ben vurmadım o bıçağın üzerine düştü.

Hakim: İlk ifadende vurma anını hatırladığını söylüyorsun.

Sanık: Kabul etmiyorum, hatırlamıyorum o anı. Kendimde değildim. Kendime geldiğimde polis ifade hazırlamış onu imzalamamı söyledi. Ben de imzaladım.

10.38 Sanık Serkan Azizoğlu’na ilk ifadesi okunuyor: “Çöp konteynerinde metal bir parça gördüm ve elime aldım ben yerde dururken erkek şahıslardan biri bana tekme atıp boğazımı sıktı ben de elimdeki metal aleti salladım. İş yerine ilerlerken elimdeki metal parçayı yere attım. İş yerimi kalabalık bir grup sarmıştı. Ben de dışarı çıktım ve kardeşim ya burayı dağıtın ya da polis çağırın alın götürsün dedim. Sonra beni darbettiler, sana burada dükkan açtırmayacağız dediler. Gözümü açtığımda hastanedeydim. Kimin saldırdığını hatırlamıyorum.”

10.35 Nuh Köklü’yü bıçaklamakla suçlanan Serkan Azizoğlu: Kar topu çok fazla geldi. “Kocaman adamlarsınız” diye bağırdım, onlar da “sana mı soracağız” diye vurmaya başladı. Ben de dükkana girip sopa alıp çıktım. Sopa varken de vurdular. Çöp konteynerini üzerime devirmeye çalıştılar. Ben de bıçak aldım. Arkamdan O.çocuğu diye bir ses duydum. Sonrasını, nasıl bıçaklandığını hatırlamıyorum. Evden işe işten eve giden kendi halinde bir insanım. Hasta bir çocuğum var, 15 günde bir hastaneye götürürüm. Tanımam etmem, benim ne alıp veremediğim olabilir bu insanlarla.

10.30: Sanıklara “Adam öldürme, iki kez silahlı yaralamaya teşebbüs, zincirleme şekilde adam öldürme, yaralama ve silahlı tehdit”le suçlandıkları belirtildi. Sanıklar suçlamaları reddetti.

10.20 Anne Çiğdem Köklü ile abla duruşmada. İddianame okunuyor.

10.15 Diğer sanık Nazım Çoşanar da duruşma salonuna alındı.

10.10 Sanık duruşma salonuna alındı.

10.00 Nuh Köklü davası başlamak üzere, avukatlar ve müştekiler duruşma salonuna alındı.

09.37: Yaklaşık 15 güvenlikçi Adliye kapısının önünde bekliyor. Çevik kuvvet de Adliye’nin içinde salonun karşısında bekliyor. HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin  ve CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Haziran Hareketi Yürütmesi/ ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş dahil davayı izlemeye gelen çok sayıda kişinin bekleyişi sürüyor.

 

nuh köklü

9.45 Nuh Köklü davası için adliye önünde toplanıldı, içeri girildi.

CLtO0QuUsAQ-tKy

 

 

Ayrıntılar Gelecek…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here