Ryan Grim yazısında Türkiye’nin PKK’ye yönelik saldırılarına ilişkin sözlerini kısmen vermesine rağmen, yazısının başlığını ‘Obama’dan Türklere: IŞİD’e karşı savaşı Kürtleri bombalamak için kullanmayın’ şeklinde verdi.

obamaThe Huffington Post’un Washington temsilcisi Ryan Grim, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama ile yapılan bir görüşmedeki sözleri gazetedeki köşesinde aktardı.

Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) haberine göre, Grim’in yazısında Türkiye’nin PKK’ye yönelik saldırılarına ilişkin sözlerini kısmen vermesine rağmen, yazısının başlığını ‘Obama’dan Türklere: IŞİD’e karşı savaşı Kürtleri bombalamak için kullanmayın’ şeklinde verdi.

Obama’nın Beyaz Saray’da gazetecilere konuştuğunu belirten Grim, İran’la varılan nükleer müzakereler ile Ortadoğu konusunda konuşulduğunu söyledi.

Huffington Post olarak Obama’ya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın IŞİD’le savaşı PKK’yi vurmak için bahane olarak kullanıp kullanmadığını sordukları bilgisini verdi.

Obama’nın Türkiyeli yetkililerle konuyu görüştüklerini ve IŞİD’in bölgede en büyük tehlike olduğuna dair görüşünü yinelediklerini söylediğini belirten Grim, bu nedenle de Türkiye’den ‘hedefe odaklı’ kalmasının istediği bilgisini verdi.

Buna göre, Obama Türkiye’nin PKK’ye karşı ‘kendisini savunmasını meşru gördüklerini’ söylerken, Türkiye’yle uzlaştıkları ve üzerinde çalıştıkları anlaşmaya da dikkat çeken Grim, Obama’nın “Ancak üzerinde çalıştığımız anlaşmanın çerçevesi net olarak belirlendi: Suriye’ye giren savaşçılara bu sınırı nasıl kapatacağız? Ve yapacağımız herşeyin temeli de bu sonuca göre olacak.”

Erdoğan’ın Kobani’ye yönelik IŞİD saldırısı sırasındaki tutumunu hatırlatan Ryan Grim, bu dönemde Türkiye tarafından IŞİD saldırısı yapıldığını ve Erdoğan’ın ‘Kürtlerin bozguna uğramasını görmeyi istediğini de’ dile getirdi.

Grim, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yüzde 10 barajını aşarak 80 milletvekilliği kazanmış olmasının da Erdoğan için bir yenilgi olduğunu yazdı.

Türkiye hükümetinin IŞİD’e karşı savaşı kullanarak, PKK’nin Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki üslerine saldırdığını da anımsatan Grim, ‘PKK’nin kolu’ olarak belirttiği YPG’nin Suriye’deki zaferlerine ve Rojava’da oluşturduğu sisteme de değindiği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here