ODTÜ’de ” Turkiye ve Ankara genelinde, üniversiteler özelinde guvenlik hasasiyetlerinin oluşabileceği” gerekçesiyle sıkıyönetim dönemi başladı.
ODTÜ Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Türker Özkan imzasıyla personele gönderilen yazıda, yerleşke içinde geçici bir süreyle genel güvenlik tedbirlerinin bir üst seviyeye çıkarıldığını duyurdu.
Akademik ve idari taşıt pulu olan araçlar dahil tüm araçlarda, kimlik kontrolü yapılacağı belirtildiği yazıda, üniversiteyle ilgili kimlik kartı gösteremeyen kişilerin yerleşkeye girişine izin verilmeyeceği ifade edildi.  Yerleşkeye ziyaretçi olarak gelen kişilerin, akademik ve idari personelin önceden giriş kapılarına bildirmesi durumunda, kimlik karşılığında günlük misafir girişine izin verileceği ifade edilen yazıda öğrenci ziyaretçilerinin yerleşkeye girişine, öğrencinin yanında olması koşuluyla kimlik karşılığında girişine izin verileceğini ve diğer üniversitelerin akademik personeli için de kimlik karşılığında günlük misafir kartıyla girişine izin verileceğine dikkat çekildi.

“El dedektörleriyle üst araması yapılacak”

Kütüphane kullanım izinlerinin ihtiyaç halinde süreli olarak kısıtlanacağı bildirilen yazıda, şu ifadelere yer verildi:

“Taşıt pulunun, aracın ön camına yapıştırılması zorunludur. Taşıt pulunun, araç plakası ve verilen kişinin kimliğiyle uyumlu olmaması durumunda tutanak ile taşıt pulu alınacak ve aracın girişine izin verilmeyecektir. İhtiyaç halinde ve güvenlik personelimizin gerekli gördüğü durumlarda, araçların girişine, bagajın ve araç altının ayna ile kontrolü yapıldıktan sonra izin verilecektir.

Seçkisiz ve rastlantısal olarak el dedektörleri ile yaya girişlerinde üst araması yapılacaktır. Bölüm başkanlıkları tarafından mesai dışı çalışma izin listelerinin günlük, haftalık veya dönemlik olarak İç Hizmetler Müdürlüğü’ne gönderilmesi gerekmektedir. Çalışma izin belgesi olmayan kişilerin çalışmalarına izin verilmeyecektir.”

Mesai dışı saatlerde ders yapılmayan amfi ve dersliklerin, bölüm başkanlıklarınca kilitlenmesi gerektiğine dikkat çekildiği yazıda seminer, sempozyum, çalıştay, toplantı gibi faaliyetlerin en az üç iş günü önceden yazılı olarak genel sekreterliğe bildirilmesi ve yerleşke dışından gelecek katılımcı listesinin yazı ekinde gönderilmesi gerektiği ifade edildi.

Kültürel etkinliklerin mesai saatleri içinde yapılması ve katılımcı listesinin önceden bildirilmesi uyarısında bulunulan açıklamada taşıt pulu olan ve olmayan mezun araçlarının giriş saatine kısıtlama getirildiği bildirildi.

Mesai dışı saatlerde bölümlerde çalışma yapılmayan durumlarda, bölüm ve diğer otoparklarda araçların bırakılmaması ve taşıt pulu bulunan ancak güncelleme yapmayanların bu işlemi yapmaları gerektiği kaydedildi.

Sportif faaliyetler için gelen misafirlerin araç ile girişleri durumunda taşıt pulu almaları uyarısı yapılan açıklamada, taşıt pulu olmayan araçların girişlerine izin verilmeyeceği belirtildi.

ODTÜ personel semt servislerinde, araç sürücüleri tarafından kimlik kontrolü yapılacağının altı çizilen yazıda gerekli görüldüğü durumlarda yerleşkede ve giriş kapılarında da kimlik kontrolü yapılacağı ifadeleri kullanıldı.

ODTÜ Genel Sekreterliği, akademisyenler ve öğrencilerine gönderdiği mail şöyle; 

Ülkemiz ve Ankara ili genelinde ve Üniversiteler özelinde güvenlik hassasiyetlerinin oluşabileceği değerlendirildiğinden 11 Kasım 2016 tarihinden itibaren Üniversitemiz yerleşkesinde geçici bir süre icin genel güvenlik tedbirleri bir üst seviyeye çıkarılacaktır.

Yerleşkeye giriş ve çıkışlarınızda yapılabilecek kontrollerdeki sürenin dikkate alınması günlük çalışma planınızı kolaylaştıracaktır.

Aşağıda belirtilen hususların uygulanması konusunda giriş kapılarında ve yerleşke içerisinde görevli personele yardımcı olunması için gereğini bilgilerinize sunarım. Anlayış ve işbirliğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılarımla
Doc. Dr. Türker Özkan
Genel Sekreter Vekili

1. Tüm taşıt pulu olan araçlarda kimlik kontrolu yapılacaktır. (akademik ve idari taşıt pulu olan araçlar dahil) Üniversitemizle ilgili kimlik kartı gösteremeyen kişilerin yerleşkeye girişine izin verilemeyecektir. Ancak kimlik kartı olmayan Üniversite personelimizin 1. derece yakınlarının İç Hizmetler Müdürlüğüne https://cardinfo.metu.edu.tr/adresinden başvuruda bulunması halinde kimlik kartı verilebilecektir.

2. Yerleşkeye ziyaretçi olarak gelen kişilerin akademik ve idari personelimiz tarafından önceden giriş kapılarına dâhili hat telefon ile veya https://metupass.metu.edu.tradresinden bildirilmesi durumunda kimlik karşılığında günlük misafir kartıyla girişine izin verilecektir. Kapılara bildirilmeyen ziyaretçilerle ilgili giriş kapılarından ziyaretine gelinen kişi telefonla ayrıca aranmayacaktır.

3. Öğrenci ziyaretçilerinin (birinci derece yakını anne-baba-kardeş-es) öğrenci yanında olması koşuluyla kimlik karşılığında günlük misafir kartı ile girişine izin verilecektir.

4. Diğer üniversitelerin akademik personeline kimlik karşılığı (nüfus cüzdanı/ehliyet) günlük misafir kartıyla giriş izni verilecektir.

5. Kütüphane kullanım izinleri ihtiyaç halinde süreli olarak kısıtlanacaktır.

6. Taşıt pulu aracın ön camına yapıştırılması zorunludur. Taşıt pulunun, araç plakası ve verilen kişinin kimliğiyle uyumlu olmaması durumunda tutanak ile taşıt pulu alınacak ve aracın girişine izin verilmeyecektir.

7. Ihtiyaç halinde ve güvenlik personelimizin gerekli gördüğü durumlarda, araçların girişine; bagajın ve araç altının ayna ile kontrolü yapıldıktan sonra izin verilecektir.

8. Seçkisiz ve rastlantısal olarak el dedektörleri ile yaya girişlerinde üst araması yapılacaktır.

9. Bölüm başkanlıkları tarafından mesai dışı calışma izin listelerinin (akademik-idari-öğrenci kimlik bilgileri) günlük /haftalık veya dönemlik olarak İc Hizmetler Müdürlüğü’ne gönderilmesi gerekmektedir. Calışma izin belgesi olmayan kişilerin calışmalarına izin verilmeyecektir.

10. Mesai dışı saatlerde ders yapılmayan amfi ve dersliklerin bölüm başkanlıklarınca kilitlenmesi gerekmektedir.

11. Seminer, sempozyum, calıştay, toplantı vb. faaliyetlerin en az üç iş günü önceden yazılı olarak Genel Sekreterliğe bildirilmesi ve yerleşke dışından gelecek katılımcı listesinin yazı ekinde gönderilmesi gerekmektedir.

12. Kültürel etkinliklerin mesai saatleri içerisinde yapılması ve katılımcı listesinin (en az üç is günü öncesinden) Genel Sekreterliğe gönderilmesi gerekmektedir.

13. Taşıt pulu olan ve olmayan mezun araçlarının giriş saatine kısıtlama getirilmistir. Hafta içi günlerde saat 09.00-19.00, hafta sonu günlerde saat 10.00-17.30 arası giriş yapılması ve saat 21.00 itibariyle yerleşkeden çıkılması gerekmektedir.

14. Mesai dışı saatlerde bölümlerde calışma yapılmayan durumlarda bölüm ve diğer otoparklarda aracların bırakılmaması gerekmektedir.

15. Taşıt pulu olup, araç değisikligi vb. nedenlerle plaka ve bilgi güncellemesi yapmayan tüm mensuplarımızın taşıt pulu güncellemesi yapması gerekmektedir. Aksi takdirde taşıt pulu giriş kapılarında tutanak ile alınacaktir.

16. Sportif faaliyetler (tenis, yüzme, voleybol, basketbol vb.) için gelen misafirlerin araç ile girişleri durumunda taşıt pulu almaları gerekmektedir. Taşıt pulu olmayan araçların girişlerine izin verilmeyecektir.

17. Üniversitemiz personel semt servislerinde araç sürücüleri tarafından kimlik kontrolü yapılacaktır. Ayrıca gerekli görüldüğü durumlarda yerleşkede ve giriş kapılarında kimlik kontrolü yapılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here