Patatesin kilosu 5 lira, işçi tonunu 10 liraya taşıyor

Çukurova’da başlayan patates hasadı da patatesin ateşini düşürmedi. Tarlada fiyatı 1.5 liraya kadar düşen patates özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde pazar ve marketlerde hala kilosu 5 liradan satılmaya devam ediyor.

Patatesin kilosunun bu kadar yüksek olmasına rağmen bu sebzenin pazar ve marketlere gelerek yurttaşların mutfağına girmesini sağlayan işçiler de para kazanamıyor. 50-60 kiloluk torbalara konulan patatesleri saatlerce kamyona yüklemek için ter döken işçiler 1 tondan sadece 10 lira para kazanıyor. 50-60 kiloluk patates torbalarını zorlanmadan kamyona yükleyen işçiler, evlerine ekmek götürdükleri için çalışmaktan memnun.

İşçilerden Sezai Yağbasan’da ilkokulu okuduğunu daha sonra kendi isteğiyle okumadığını, patates zamanı tarlalarda kamyona patates yükleyerek para kazandığını belirterek, “Ton başına 10 lira para kazanıyorum. Bir kamyondan 300-400 lira para kalıyor. Patates işi bittiği zamanda köyde hayvancılık yapıyorum” dedi.

***

Müdahale sinyali

Rekabet Kurumu, son dönemde el yakan patates fiyatlarına müdahale edebileceğinin sinyalini verdi.
Rekabet Kurumu Başkan Vekili Reşit Gürpınar, “Bahsi geçen konu Rekabet Kurumu’nun da gündeminde olup, gerekliliği durumunda, 4054 Sayılı Kanun’da yer alan ön araştırma ve soruşturma süreçleriyle konu daha detaylı olarak incelenerek, kanunun ilgili maddelerinin işletilmesi söz konusu olabilecektir” dedi.