Kırşehir’deki Petlas Lastik Fabrikası’nda çalışan işçilerin, sendika baş temsilcisinin içeri alınmamasını protesto etmek amacıyla Kırşehir-Kayseri karayolunda yaptığı yürüyüşe saldıran polis 4 kişiyi gözaltına aldı.

Kırşehir’deki Petlas Lastik Fabrikası’nda gece 24.00 vardiyasından çıkan Petrol-İş üyesi işçiler TİS sürecinde sendika işyeri temsilcisinin fabrikaya alınmamasını protesto etmek için eylem yaptı.

Petlas Lastik Fabrikası’nda gece 24.00 vardiyasından çıkan Petrol-İş Sendikası Kırşehir Temsilcisi üyesi işçiler, toplu sözleşme yaşadıkları süreçte sendikanın fabrika baş temsilcisi Mehmet Doğan’ın giriş kartının iptal edilmesini protesto etmek amacıyla Kırşehir-Kayseri karayolu üzerinde bulunan fabrika önünde toplandı. Bir süre Doğan’ın içeri alınmasını bekleyen yaklaşık 400 işçi, talepleri yerine getirilmeyince karayolunu bir süre trafiğe kapatarak protesto eylemine başladı. Kırşehir-Kayseri karayolundan kent merkezine yürüyüşe geçen işçilerin önü polis ekipleri tarafından kesildi. Kent merkezine doğru yürüyüşe geçen işçilerin önü Kındam kavşağında polis tarafından kesildi. İşçilere eylemi bitirme dayatmasında bulunan polis bir süre sonra TOMA ve biber gazı ile işçilere saldırdı.

Biber gazı ve tazyikli su ile yapılan saldırının ardından bazı sendika yöneticilerinin de aralarında olduğu 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların, haklarında yapılacak işlemler için polis merkezine sevk edildiği öğrenildi.

Petrol-İş Sendikası Kırşehir fabrika baş temsilcisi Mehmet Doğan yaptığı açıklamada, bu gece meydana gelen protesto eyleminin işçilerin fabrikadaki olumsuz çalışma koşulları nedeniyle yapıldığını ifade etti. Mehmet Doğan, “İşçinin amacı Kırşehir’in huzurunu kaçırmak değil. İşverene haklarını almak için mesaj vermeyi amaç edinmiştik, onu da bir nebze de olsa başardığımızı zannediyoruz.” dedi. Fabrika baş temsilcisi Doğan, sendikanın şube başkanı, başkan yardımcısı, işçi temsilcisi ve bir işçinin gözaltına alındığını söyledi.

Sendika.Org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here