AKP ve MHP ortaklığıyla meclisten geçen ‘başkanlık sistemi mi, parlamenter sistem mi?’ sorusuna yanıt vermek üzere sandığa gidiyor. Halk oylamasında olduğu bugünde ise usulsüzlükler yine devam ediyor.Oy verme işlemleri doğuda 07.00 -16.00 arasında gerçekleştirirken, İzmir,İstanbul, Edirne gibi batı illerde ise 08.00-17.00’da arasında gerçekleştiriliyor.

Güncelleme19:49 Kartal’da oy sayımı sırasında kavga: 2 yaralı

İstanbul’un Kartal ilçesinde bir okulda oy sayımı sırasında çıkan kavgada iki sandık görevlisi yaralandı.

İstanbul Kartal İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde oyaların sayımı sırasında sandık görevlileri arasında kavga çıktı. Oy sayımı sırasında henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Yaşanan kavga sırasında 2 kadın görevli hafif şekilde yaralandı.

Güncelleme 19.30  Karabağlar-Ali Akatlar Ortaokulu’nun bahçesine eşgali şuan da teşhis edilemeyen bir araç tarafından ses bombası atıldı.(Haziran Karabağlar)

Güncelleme 18.00 İHD referandumdaki usulsüzlüklere dair rapor yayınladı

“16 Nisan 2017 Anayasa Değişikliği Halkoylaması ile ilgili İHD’ye ulaşan ve tespit edilebilen ihlal iddialarına ilişkin ara rapor” başlıklı İHD raporu şöyle:

İstanbul :İstanbul Fatih İlçesi 3034 nolu sandık kurulu AKP müşahidi oy verme işlemi devam ederken sanki sandıklar açılmış ve sonuç tutanağı varmış gibi itiraz dilekçesini hazırlamıştır.

Avcılar Ticaret Meslek Lisesi’nde oy kullananlara başka kişilerin yerine imza attırılmıştır. Bu konuda tutanak tutulmuştur.

Avcılar’daki İnönü İlkokulu’nda 1068 nolu sandıkta bir polis görevlisi 142 Belgesi (görevli) olmaksızın oy kullanmıştır.

Ümraniye Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 48 oyun mühürsüz kullandırıldığı bilgisi gelmiştir.

İHD Seçim Gözlem Heyeti, gözlem faaliyetleri için Darülaceze’ye alınmamıştır.

İzmir: Halil Atilla İlköğretim Okulu 2282 nolu sandıkta 5 seçmen oy kullanmadığı halde oy kullanmış gibi yerlerine imza atıldığı tespit edilmiştir.

Ankara: Ankara Mamak Abidinpaşa Mesleki ve Teknik Lisesi 1029 nolu sandık başkanı resmi müşahidi kolundan tutarak dışarı çıkarmıştır.

Şanlıurfa: Şanlıurfa Mehmet Saçlı İlköğretim Okulu’nda her sınıfta silahlı 2 polis oturmaktadır.

Diyarbakır: Diyarbakır Çermik İlçesi Yabanardı Köyünde başkasının yerine oy kullandırma tartışması üzerine çıkan silahlı kavgada Abdülrezzak (Avdo) Yıldız ve oğlu Şeyhmuz Yıldız yaşamını yitirdi, yaralı İdris Yıldız Siverek Devlet Hastanesine kaldırıldı. Saldırı ile ilgili köy muhtarı Hıdır Yıldız’ın oğulları Mehmet ve Tahir Yıldız gözaltına alınmıştır.

Diyarbakır Bağlar İlçesi İBB Kiptaş Meslek Tercih Lisesi’ne HDP’nin okul sorumluları ve sandık görevlilerinin okul dışarısına çıkarıldığı iddia edilmektedir.

Bağlar İlçesi Fatih Ortaokulu HDP okul sorumlusu S.K’nin gözaltına alındığı bilgisi gelmiştir.

Van: Van Gürpınar ilçesi Güzelsu İlkokulu’nda HDP’li Sandık müşahitleri asker ve korucular tarafından tehdit edilerek sandıklara yaklaştırılmadığı ve seçmenlerin kimliklerini kontrol ettiği iddia ediliyor.

İHD Seçim Gözlem Heyeti’nin gözlem faaliyetleri engellenmektedir.

Gaziantep: AKP’li Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar kullandığı oyun fotoğrafını çekip kendi twitter sayfasından paylaşarak propaganda ihlali gerçekleştirmiştir.

Ağrı: Eleşkirt İlçesi Toprakkale Köyü’nde 1083 nolu sandıkta halka açık oy kullandırılmaktadır.

Çanakkale: İHD Seçim Gözlem Heyeti ildeki cezaevi ve huzurevine gitmek istemiş ancak engellenmiştir. Heyetimiz tutanak tutmuştur.

Hakkari: Heyetimiz engellenmiştir. Heyetimizden kanuna aykırı bir şekilde valilik izni talep edilmiştir.

Mersin:23 Nisan İlköğretim Okulu’nda İHD Seçim Gözlem Heyeti engellenmiştir. Kendilerine izin belgesi soran polisler tarafından okul bahçesi dışına çıkarılmıştır.

Erzurum: İHD Erzurum şubemize ve ildeki seçim gözlem heyetimize ulaşan bilgilere göre Horasan ilçesi ve bazı köylerde açık oy kullandırıldığı belirtilmiştir.

Horasan İlçesi Camikebir Mahallesi 1023 nolu sandıkta HDP sandık görevlisi A. G. ve 1040 nolu sandıkta HDP görevlisi M. Y., AKP’liler tarafından sandık çevresinden uzaklaştırılmıştır.

Karayazı İlçesi Değirmankaya köyünde seçmenlerin üzeri aranıyor ve sandık başında müşahit bulunmasına izin verilmiyor.

Adıyaman:İHD Adıyaman şubemize ve ildeki seçim gözlem heyetimize ulaşan bilgilere göre merkez Doyuran köyünde açık oy kullandırıldığı belirtilmiştir. Bu konuda tutanak tutulmuştur.

Kahta ilçesi Menzil, Tuğlu ve Erikli köylerine sandık görevlilerinin sokulmadığına dair İHD Adıyaman Şubesi’ne başvuru yapılmıştır.

Yozgat: Sorgun ilçesinde referandumda kullanılacak oyların bir araç içerisinde mühürlendiği bildirilmiştir.

Bitlis:Ahlat ilçesi Ovakışla’da oy kullanmaya giden seçmenlere GBT uygulaması yapıldığı yönünde başvuru yapılmıştır.

Adilcevaz’da Kaymakamın köyleri dolaşıp Evet çalışması yaptığına ve muhtarları “tehdit” ettiği iddiasıyla ilgili dair CHP ilçe teşkilatının tutanak tuttuğu şubemize bildirilmiştir.

Kocaeli: Darıca ilçesindeki Halk eğitim Merkezi 1151 nolu sandıkta kayıtlı olmayan 1 kişinin oy kullandığı tespit edilmiştir.

Derince ilçesi Cumhuriyet Ortaokulu’nda 1023 nolu sandıkta oy kullanan N.A., 1026 nolu sandıkta da oy kullanırken yakalandığı bildirilmiştir.

Muş: Çatbaşı köyünde AKP’li olduğu iddia edilen muhtar M. K. her seçmenle birlikte oy kabinine girip seçmenin kullandığı oyu kontrol ettiğinde dair sosyal medyada görüntü yayınlanmıştır.

Kahramanmaraş:Afşin ilçesinde MHP ilçe başkanı E. K. açık oy kullandığına dair sosyal medyada paylaşıp propaganda ve yasak ihlali gerçekleştirmiştir.

Bunlara ek olarak,

1) Kampanya materyalleri hemen hemen Türkiye’nin tamamında seçim çevrelerinde (okul civarlarında ve kamuya açık yerlerde) olduğu gibi durduğu ve bu şekilde seçim yasaklarının ihlal edildiği,

2) Özellikle Kürt seçmenin ağırlıklı olduğu seçim çevrelerindeki okullarda asker, polis, jandarma ve korucu sayısının oldukça fazla olduğu, sandıktan en az 15 metre uzakta bulunması gereken güvenlik görevlilerinin bu kurala uymadığı gözlemlenmiştir.

3) İHD gözlemcilerine önceki seçimlerden farklı olarak bağımsız gözlem yapma imkanı tanınmadığı ve engeller çıkarıldığını belirtebiliriz.

4) Fiziksel engelli seçmenlerin oy kullanmasına ilişkin zorluklar ve engellenmeler bu seçimlerde de gözlemlenmiştir.

 

Güncelleme 17.15 Çankaya Gazi Osman Paşa Ortaokulu’nda bir AKP’linin iki sandıkta oy kullandığı tespit edildi. Görevliler yaşanan durum üzerine tutanak tuttu. Mükerrer oy kullanan kişinin AKP’nin yedek sandık kurulu üyesi olduğu ve hem görev yerinde hem de adresine göre belirlenen yerde oy kullanmaya çalıştığı iddia ediliyor.(EVRENSEL)

Güncelleme 17.00  Oy verme işlemi tamamlandı.Sandıklar kapandı.

Güncelleme 16.48 Göztepe Merdivenköy’deki Öğretmen Harun Reşit İlkokulunda yalnızca YSK mührü olması gereken pusulalarda ‘tercih’ mührünün de basılmış olduğu görüldü. AKP’li sandık görevlisi Durak Yılmaz tarafından basıldığı öğrenilen ‘tercih’ mühürlü pusulalar hakkında tutanak tutuldu. Öğretmen Harun Reşit İlkokulundaki 2256 no’lu sandıkta oy verme işlemi sona ermeden bulunan 6 adet pusula geçersiz pusulaların yanına koyulmak üzere ayrıldı. Oy kullanan seçmenlerin pusulalarında YSK mührü ile ‘tercih’ yazılı mührün bir arada kullanılması oyu geçersiz kılıyor.

Güncelleme 16.40 İstanbul’un Esenyurt ilçesinde Baran Albayrak isimli müşahitin gözaltına alındığı duyuruldu.(EVRENSEL)

Güncelleme 16.35 İzmir’in Bornova ilçesinde Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı mahallerde, polislerin uzun namlulu silahlarla okul bahçesinde beklediği bildirildi. (evrensel)

Güncelleme 16.30 Trabzon’un Sürmene ilçesinde 1061 nolu sandıkta halk oy sayımı sırasında dışarı çıkarılmak istenmelerine tepki göstererek sandıkları terk etmeme kararı aldı.

Güncelleme 16.25 Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde trafo patladı. Demokratik Bölgeler Partisi Basın Birimi’nden alınan bilgiye göre ilçe genelinde elektrikler kesildi. (evrensel)

Güncelleme 16.21 Aydın Didim Gazi İlköğretim Okulu’nda seçimlerin bitmesine 1 saat kala elektrikler kesildi. (umutgazetesi)

Güncelleme 16.20 Erzurum’da Palandöken İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü ‘evet’ oyu verirken çekilmiş görüntüsünü paylaştı.

Güncelleme 16.15 Mardin’in Mazıdağı ilçesinin Yukarıocak Köyü muhtarının 180 kişi adına evet mührü bastığı öğrenildi. Mardin Mazıdağı’nda Yukarıocak Köyü muhtarı Osman Değer 180 kişi adına ‘evet’ mührü bastı. Sandık başkanının yalnızca uyarı yaptığı öğrenilirken, duruma itiraz eden CHP’li müşahit de dışarı atıldı. Sandık kurulunun itiraz dilekçesini imzalamaması üzerine itiraz ilçe seçim kuruluna bildirildi.(ilerihaber)

Güncelleme 16.10 Elazığ’da 1057 Nolu sandıkta görevli bir sandık görevlisi boş pusulalara evet oyu basarken görüntülendi.

Güncelleme 16.05 Hatay’ın Erzin ilçesindeki Bahri Çelen Anadolu Lisesi’nin girişinde bulunan ‘Ya Hayır söyle ya sus’ hadisinin üstü kapatıldı.

 

Güncelleme 16:00 Nevşehir’de bir şahıs, şahsi bir araba içinde, açık bir şekilde ‘evet’ oyu kullandı. Başkası tarafından çekilen fotoğrafına sandık görevlileri müdahale etmedi. (sol haber)

Güncelleme 15.45 Fatih’te Balat Tarık Us İlkokulu’nda oy kullanmak için sandığa gelen yurttaşlar isimlerinin karşısına imza atıldığını gördü. Duruma itiraz eden yurttaşlar ve sandık görevlileri YSK’nın okul sorumlusu tarafından tehdit edildi. Okulun dışarısında ise AKP’li bir grubun beklediği bildirildi.

Güncelleme 15:25 Urfa’nın Karaköprü ilçesindeki Şerif Özden Ortaokulu’nda AKP’li sandık başkanı muhtarlarla birlikte halka açık oy kullandırdı. (evrensel)

 

Güncelleme 15:10 Diyarbakır’ın Çermik İlçesi’ne bağlı Yabanardı köyünde, başkalarının yerine oy kulanan AKP’li şahsın kendisini uyaranlara ateş açması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 3’e yükseldi. Saldırıda Avdo Yıldız ve oğlu Şeymus Yıldız’ın adından İdris Yıldız da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. (ilerihaber)

Güncelleme 15:05 Çanakkale’de İbrahim Bodur Anadolu Lisesi’nde sandık görevlisi olarak görev yapan HAYIR müşahiti 6 kişi gözaltına alındı.

Güncelleme 15:01 AKP’liler “YSK’dan geliyoruz” diyerek müşahitleri dışarı çıkarmaya çalıştı. Altındağ’da bulunan Veysel Tiryaki İlkokulu’nda YSK’dan geldiğini iddia eden ancak hiçbir kimlik göstermeyen bir şahış tüm müşahitleri dışarı çıkarmaya çalıştı. (sendika.org)

Güncelleme 14.43 İstanbul’da 1917 doğumlu bir yurttaş oy vermek için sandık başına gitti. Yurttaş, oyu sorulunca oy kullandığı kabinden “Hayır” diye seslendi. (ilerihaber)

Güncelleme 14.41 Üsküdar Sabri Artam Vakfı Okulu’nda telefonunu vermek istemeyen bir seçmen, açık oy kullandı. Açık oy kullanan seçmen, oyunun fotoğrafını çektikten sonra sandığa attı.

Güncelleme 14.30 Gebze Tatlıkuyu Gebze Eğitim Vakfı İlkokulu’nda AKP’lilere yakalarında simgesel kalem takmamaları gerektiğini dile getiren CHP avukatı ve okul sorumlusu saldırıya uğradı.   CHP okul sorumlusuna saldıran AKP’liler yakalarındaki kalemleri takmaya devam ettiler. (ilerihaber)

Güncelleme 14.14 Sandık başkanına eksik pusula ve zarfların evet lehine sayılacağına dair tutanak imzalattırıldı.(yarınhaber)

Güncelleme 14.00 Muş’un Çatbaşı köyünde AKP’li muhtar, seçmenle birlikte oy kabinine girerken görüntülendi

Güncelleme 13.50

Güncelleme 13.45 Edirne 75.yıl İlköğretim okulunda ‘evet’ oyunun fotosunu çeken bir kişi yakalandı.Oy iptal edildi

Güncelleme 13.40 Esenyurt Bey-koop Ali Cebi Ortaokulu bahçesinde plakasız araç görüldü.Polis araca müdahale edilmeyeceğini belirtti.

Güncelleme 13.35 Muş Hasköy’de AKP’li Düzkışla Belediye Başkanı Göksel Kavşan, halkı ‘evet’ oyu kullanmaları yönünde tehdit ettiği öğrenildi.

Düzkışla’da yaşanan olayı Gerçekgündem’e aktaran bir görevli AKP’li Belediye Başkanı Kavşan’ın halkı “Kapalı oy verenler FETÖ’cüdür. Başına bela gelir. Tutuklanır ve işinden olur.” diyerek tehdit ettiğini aktardı.

Sandık kurulu başkanlarının da AKP’li olduğun belirten görevli, halkın bu tehdit karşısında açık ve toplu bir şekilde ‘evet’ oyu kullanmak zorunda bırakıldığını söyledi. Sorumluları göreve çağırdı.

Güncelleme 13.25 İstanbul Kağıthane’de bulunan Hacı Ethem Üktem Ortaokulu’nda, belediyede çalıştığı öğrenilen bir şahıs, okuldaki farklı sandıklarda üçüncü oyunu kullanırken müşahitlere yakalandı.

ABC’de yer alan habere göre, isminin Eyüp K. olduğu belirtilen şahıs 1308, 1320 nolu sandıklarda oy kullandıktan sonra bir başka sandıkta oy kullanmaya çalışırken fark edildi.
Vatandaşlar, kaçmasına izin vermedikleri şahsın başında beklerken, okulda görevli polisler olay yerine çağrıldı.

Güncelleme 13.20 Ankara’nın Mamak ilçesinde bir vatandaş sandıkları karıştırarak CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin yerine oy kullandı. Durumun fark edilmesi üzerine o sandıktan bir oyun yakılacağı belirtilirken, sandık başında durumu öğrenen Hakverdi “Ankara milletvekilinin yerine herhangi biri gelip oy kullanabiliyor ise seçim güvenliği var mıdır?” diyerek duruma tepki gösterdi.

 

 Güncelleme 13.15 Edirne Yükselyeşil ilkokulunda AKP’li sandık görevlisi kabinde çektiği videoy facebooka yüklerken tespit edildi.

Güncelleme 13.05 Avcılar’da İnönü İlkokulu’nda 1068 nolu sandıkta bir polis 142 belgesi olmadan oy kullandı. (ilerihaber)

Güncelleme 13.00 Ankara’nın Mamak ilçesinde bir vatandaş sandıkları karıştırarak CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin yerine oy kullandı. Durumun fark edilmesi üzerine o sandıktan bir oyun yakılacağı belirtilirken, sandık başında durumu öğrenen Hakverdi “Ankara milletvekilinin yerine herhangi biri gelip oy kullanabiliyor ise seçim güvenliği var mıdır?” diyerek duruma tepki gösterdi. (evrensel)

Güncelleme 12.46 Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde MHP İlçe Başkanı Ersal Koç açık olarak oyunu kullandı. Koç oyunun fotoğrafını da paylaştı. (ilerihaber)

Günceleme 12.44 Erzurum’un Horasan ilçesinde HDP’li sandık görevlisi Mukadder Yıldız AKP’liler tarafından darp edildi. Gazete Şujin’in haberine göre Yıldız, sandık görevlisi olduğu Fatih İlköğretim Okulunda görev yaptığı esnada 7 kişilik bir grup tarafından darp ve tehdit edildi.

Güncelleme 12.39 Kocaeli’de İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde zihinsel engelli bir yurttaş, 1010 numaralı sandıkta açık oy kullandı. Müşahitlerin müdahalesiyle sandık alanına gelen polis, müşahitleri alandan zorlayarak çıkardı. Müşahitler daha sonra olay ile ilgili tutanak tutturdu.

Güncelleme 12.34 Yozgat’ın Sorgun ilçesinde Sincan Taylan Araslı İlkokulunda bir şahıs ‘tercih’ yazılı mührü kaçırdı.

Güncelleme 12.35 İstanbul Ümraniye Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde mühürsüz oy pusulaları ile 48 oy kullanıldı.(Birgün)

Güncelleme 12.30 Kayseri Talas ilçesi Sahra Galip Özsan İlkokulu’na ait çöp kutusunda kullanılmamış oy pusulaları bulundu. Sandık görevlilerinin uyarısı üzerine tutanak tutulurken, olay emniyete de bildirildi. (evrensel)

Güncelleme 12.25 Eskişehir’de Yeşiltepe Mahallesi  Cemal Mümtaz Sosyal Bilimler Lisesinde bir kişi üç ayrı sandıkta oy kullanırken yakalandı. Sandık görevlilerinin durumu fark etmesi üzerine avukatlara haber verildi. Avukatlar, tutanak tutarak durumu il seçim kuruluna ve adli mercilere bildirdi. 2 ayrı sandıkta oy kullandıktan sonra 3. sandığa oy kullanmaya giden kişi için tutanak tutulduğunu söyleyen sandık başkanı oy kullandığı iki sandıktan iki oyun rastgele seçilerek iptal edileceğini söyledi. (evrensel)

Güncelleme 12.21 Çanakkale AKP İl Başkanlığı ve Ensar Vakfı’nın da bulunduğu Vakıflar İş Hanı’ndaki ‘Evet’ pankartının üzerinde Başbakan Binali Yıldırım’ın fotoğrafının da bulunduğu ‘evet’ bayrağının seçim günü de asılı kaldığı gözlendi. (evrensel)

Güncelleme 12.00 Ankara/Çankaya İzciler OO’da AKP logolu kartlarla görev yapanlara müşahitler engel olunca polis müşahitleri gözaltna aldı(sendika.org)

Güncelleme 11.58 Antalya Alanya Barbaros Azakoğlu Ortaokulu’nda okul müdürünün kapısında “Demokrasiye Evet Darbeye Hayır” olduğu bildirildi. (ilerihaber)

Güncelleme 11.53 İstanbul Beşiktaş Yıldız Kolejinde kullandığı oyu fotoğraflayan yurttaşın oyu iptal ettirildi ve tutanak tutuldu.(ilerihaber)

 

Güncelleme 11.43 İstanbul Sancaktape ilçesi Sarıgazi mahallesinde Eski Ankara Caddesi’nde seçim yasakları dolayısıyla bütün Hayır pankartları indirilirken, Binali Yıldırım’ın olduğu Evet pankartına dokunulmadı. (ilerihaber)

Güncelleme 11.40 Van’ın Özalp ilçesindeki 3 Nisan Ortaokulunda ilçe emniyet amiri, HDP görevlisini okul dışına çıkarttı.(EVRENSEL)

Güncelleme 11.37 Diyarbakır’ın Çermik İlçesi’ne bağlı Yabanardı köyünde, seçim sandıklarının kurulduğu köy okulunun bahçesinde çıkan silahlı kavgada 2 kişi hayatını kaybetti. (ilerihaber)

Güncelleme 11.35 Van Erciş’te seçim kuruluna sandıkların taşınması kararı iptal edilmesine rağmen köy sandıkları taşınıyor.

Güncelleme 11.33 Trabzon’da bir okulun bahçesine getirilen ambulansta seçmene oy kullandırıldı

Güncelleme 11.30 Hatay Reyhanlı’da kurulan 159 sandığın bazılarında, seçim başladıktan sonra oy pusulalarına basılan mühürde, “Evet” yazdığı ortaya çıktı.

Güncelleme 11.20 Bağcılar Kocaragıppaşa İlköğretim Okulunda usulsüzlük..
4201. Nolu sandıkta evet veren biri telefonla oy çekerken yakalandı. Oyu iptal edildi. AKP’liler devreye girdi. Tartışmalar sonucu oy kabul edildi.

 Güncelleme 11.00 Ankara Pursaklar’daki Azmi Ertuğrul İlkokulunda, zihinsel engelli olmasına rağmen bir kadın vatandaşa oy kullandırıldı. Oy kullanma işlemine ilişkin tutanak tutuldu.

Güncelleme 10.30: Oy kabininin yanında 15 Temmuz fotoğrafları

Üsküdar’da bir okulda oy kabininin yanına 15 Temmuz’a dair fotoğraflar asıldı.

Güncelleme 10.25

Halkevleri’nin Twitter hesabından aktardığına göre, Sarıyer Üstay Villaları 1272 nolu sandıkta polis memuru fotoğraf çekerken yakalandı. Oyu iptal edildi.

Etlik Anadolu Lisesi’nde AKP’li iki sandık başkanı kimseyi beklemeden yemin ederek oylamayı başlattı. CHP tutanak tutturdu.

Güncelleme 10.03: Eksik zarf ve pusulalar ‘evet aleyhine’

Fatih Davutpaşa lisesinde ise AKP müşahiti sandık başkanına eksik pusula ve zarfların ‘evet aleyhine’ olduğuna dair tutanak imzalatmaya çalıştı. Diğer müşahitlerin araya girmesiyle sandık başkanı tutanağı imzalamadı.

09:40 Sincan 100. Yıl Ortaokulu’ndaki sandıklarda oy pusulası ve zarfların eksik olduğu belirlendi. Konuyla ilgili tutanak tutulurken HDP Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, “bir kasıt olduğunu düşünmediklerini, hazırlıkta meydana gelen bir hata olduğunu ve ilçe seçim kurulu tarafından giderileceğini” söyledi. (evrensel)

09:15 Hatay Reyhanlı’da, Atatürk Ortaokulu’nda “Tercih” yazılı mühür yerine “Evet” yazılı mühür bulunduğu ortaya çıktı. Kullanılan oyların akıbetinin ne olacağı bilinmiyor. (ilerihaber)

08.52 Urfa Ceylanpınar’a bağlı Şavato köyünde HDP’li sandık görevlileri AKP’liler tarafından darp edilerek sınıftan çıkarıldı.

08.46 Dersim’de sandık görevlileri ve oy pusulaları “güvenlik” gerekçesiyle askeri helikopterle taşındı. (Rûdaw)

 

Gelişmeleri aktaracağız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here