Yüzde 51’in üzerinde destek aldığı öne sürülen şaibeli referandum sonuçları sonrası başkanlık sistemine ilişkin 3 madde hemen yürürlüğe sokulacak.

Resmi olmayan ve şaibeli sonuçlara göre yüzde 51’in üzerinde ‘evet’ oyu aldığı öne sürülen referandum sonrası, anayasa düzenlemesi değişikliklerinin büyük bir çoğunluğu 3 Kasım 2019’da hayata geçecek. Üç değişiklik ise 2019 yılı beklenmeden hemen yürürlüğe sokulacak.

Buna göre; Hakimler Savcılar Kurulu 30 gün içerisinde yeniden yapılandırılacak, askeri yargının kaldırılması hemen yürürlüğe girecek ve Cumhurbaşkanı’nın partiye üyelik hakkı da hemen uygulanabilecek.

Hemen yürürlüğe sokulacak olan maddeler şöyle:

*Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmesi şartı kaldırılmasıyla, cumhurbaşkanının partisine üye ve genel başkan olabilmesinin önü açıldı.

*Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun ismi 30 gün içinde Hakimler ve Savcılar Kurulu olarak değişerek, üye sayısı 22’den 13’e, daire sayısı da üçten ikiye düşürülecek. Adalet Bakanı ile müsteşarının doğal üye olacağı Kurul’un dört üyesini cumhurbaşkanı, yedisini TBMM seçecek.

* Disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkemeler kurulamayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here