Son dönemlerde yaşanan çatışmaların artmasıyla birlikte sağlıkçılarında tayin isteme oranı arttı. Van’da sağlık alanındaki birçok çalışan ‘tayin hakkı’ istedi. Doktor açığının fazla olduğu Van’da zorunlu hizmet sürelerini dolduran doktorların da Van’ı terk etmek istediği ifade ediliyor.

28793Evrensel’de yer alan habere göre;Konuyla konuşan SES Van Şube Eş Başkanı Cengiz Paycu, “Tayin dönemi yeni başladığı için kimler gidecek ya da kalacak bunu kesin olarak bilemiyoruz. Ama başvurularda ciddi bir artış söz konusu” dedi. Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Ahmet Koç ise “Süreç böyle devam ederse Van’ı sağlık alanında ciddi sorunlar bekliyor” uyarısında bulunarak, çatışmaların derhal son bulması gerektiğine vurgu yaptı.

VAN’I TERK ETMEK İSTİYORLAR

“Yaptığımız görüşmelerde birçok kişi daha önce tayin düşünmediği halde şimdi ve bundan sonraki tayin dönemlerinde gideceklerini dile getiriyor” diyen SES Van Şube Eş Başkanı Cengiz Paycu, “Diğer dönemlere göre tayin isteyenlerin sayısında hayli bir artış mevcut diyebiliriz. Tayin talebi sürekli var. Ama son dönemlerde başvuranların sayısı çok arttı” dedi.

GÜVENLİK GEREKÇESİYLE TAYİN İSTİYORLAR

Sağlıkçıların, güvenlik gerekçesiyle tayin istediklerini ifade eden Paycu, “Savaş ortamında tüm kamu kurumlarını belli bir süre kapatırsınız ama sağlık kurumları öyle değil. En çok tayin isteyenler hekim dışı sağlık çalışanları. Doktorlar mecburi hizmetten geldikleri için onlar daha az tayin istiyor. Sağlık çalışanları da diğer insanlar gibi güvenlik gerekçesiyle burada kalmak istemiyorlar. Son dönemlerde Van’a 175 hemşire olmak üzere 165 kişi atandı. Çalışanlar tam personel sayısı arttı diye sevinirken bu olaylar başladı. O nedenle tekrar gitmek isteyenler arttı. Bu da yeniden az personelle çok iş anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

KORKU, ENDİŞE VE STRES

Çatışmalara tepki gösteren Paycu, “Çatışmalı süreç derhal durmalı. Böyle devam ederse herkes tayin için başvuracak. Doktor açığının fazla olduğu Van’da zorunlu hizmet sürelerini dolduran doktorların da burayı terk etmek istediği belirtiliyor. Ancak şu an itibariyle diğer sağlık çalışanları daha çok gitmek istiyor. Korku, endişe bir de stresli ortamlarda sağlık hizmeti sunmak çok zor. Doktorların en büyük kaygıları bu” dedi. Savaşın ve çatışmalı ortamın bir an önce son bulması, herkesin en kötü ve en kirli savaş ortamlarında bile halka sağlık hizmeti sunan sağlık emekçilerine saygı göstermesi, akan kanın durması için de bir an önce Dolmabahçe Mutabakatı esas alınarak çatışmasız bir sürecin başlatılmasını beklediklerini dile getiren Paycu,  “İnanıyoruz ki bu ortam düzelecektir. Sağlık çalışanları halkın yanında kalmalıdır. Sağlık hizmetleri aksarsa çok daha olumsuz sonuçlar doğacaktır” şeklinde konuştu.

ÇATIŞMALI ORTAMDAN KAÇIYORLAR

Çatışmaların bitmemesi durumunda Van’ın sağlık alanında ciddi sıkıntılar yaşayacağını vurgulayan Van-Hakkari Tabipler Odası Başkanı Ahmet Koç ise “Maalesef son günlerde birçok kentte olduğu gibi Van’da da sağlık çalışanlarının kenti terk etmek istediklerini duyuyoruz. Vahim olan bu durum karşısında ise elimiz kolumuz bağlı” dedi. Bu durumun önüne geçmek için hiçbir şey yapamadıklarını dile getiren Koç, “Çatışmalı ortam nedeniyle buradan gitmek istiyorlar. Bu ileride ciddi sıkıntılara neden olacaktır. Bunu görmemiz gerekiyor. O nedenle çatışmaların durması gerekir. Diyalog ile bütün sorunların çözüleceğine inancımız tam” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here