15 Kasım 1937’de Elazığ Buğday Meydanı’nda yaşı küçültülerek idam edilen Seyit Rıza, oğlu ve 5 arkadaşıyla birlikte katledilişlerinin 79’uncu yılında Dersim’de anıldı.

Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği Platformu tarafından yapılan anmada Dersim merkezde bulunan Seyit Rıza heykelinin önünde mumlar yakılıp saygı duruşunda bulunuldu.

Platform adına açıklamayı yapan DAD Eş Sözcüsü Dursun Demirtaş,  79 yıl önce Elazığ Buğday Meydanında  idam edilen Seyit Rıza ve arkadaşlarının şahsında 1937.38 dersim katliamının yaşamını yitirenlerin anıları önünde saygıyla eğildiklerini ifade etti.

Seyit Rıza’nın “Ben sizin yalan ve hilelerinize baş eğmedim bu bana dert oldu ben de sizin önünüzde diz çökmedim bu da size dert olsun” sözlerinin günümüze hala ışık tuttuğunu belirten Demirtaş, “Dersim Katliamına götüren zihniyet ve anlayış günümüzde halen hakimdir ve buna karşıda dehada örgütlü bir şekilde mücadele edilmesi gerekmektedir” dedi.

40 yıl aşkın süredir devam eden ret, inkar ve imha politikalarında ısrarın çözümsüzlüğü dayattığını dikkat çeken  Demirtaş şunları söyledi “Bu dayatma bugün yeniden bir kaos ve karanlığa doğru ülkeyi götürürken, darbe ve OHAL’i fırsata çevirme uygulamaları, topyekûn savaş yaklaşımı, KHK’lerle yıldırma ve sindirmeye dönük anti demokratik uygulamalar, hukukun yok sayılması ile bir bütün olarak demokratik muhalefete, ötekilere, farklıklara dönük bir yok etme sindirme; söz bile söylemez hale getirme politikaları, eş başkanların, milletvekillerimizin tutuklanması , kayyım atamaları, özgür basın ve medyanın susturulması, derneklerin kapatılması, sürgün ve işten atmalar ve idam tartışmalarının 1937.38 deki yaklaşımından bir farkı var mıdır? Bu yaklaşımın bugün de aynen devam ettiğini açık göstergesi değilimdir?”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here