Siirt’te Sosyal Bilimler Lisesi’nde öğrenciler ihbarcılığa zorlandı.Öğrencilere dağıtılan kağıtta , “PKK propagandası yapan öğretmeniniz ve arkadaşınız var mı?” gibi birçok soru yöneltildiği öğrenildi.

Dicle Haber Ajansı(DİHA)’nda yer alan habere göre;Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun imzasıyla “Milli Güvenliği Tehdit Eden Örgüt ve Yapılarla İrtibatlı Kamu Çalışanları Hakkında Başbakanlık Genelgesi”nin yayınlanması ardından 10 bin öğretmen hakkında soruşturma açılırken, Siirt Sosyal Bilimler Lisesi’nde bir sınıfa toplanan 30 öğrenci, ihbarcılığa zorlandı. Dağıtılan kağıtta öğrencilere, “PKK propagandası yapan öğretmeniniz ve arkadaşınız var mı?” gibi birçok soru yöneltildi.

Hükümetin kamu çalışanlarının işten çıkarılmalarının önünü açan “Milli Güvenliği Tehdit Eden Örgüt ve Yapılarla İrtibatlı Kamu Çalışanları Hakkında Başbakanlık Genelgesi”nin 17 Şubat’a yürürlüğü girmesinin ardından 10 bin eğitim emekçisi hakkında soruşturma açıldı. Soruşturmanın sürdürüldüğü illerden biri de Siirt. Siirt Sosyal Bilimler Lisesi Müdür Yardımcısı ile okul dışından gelen bir kadın, 23 Mart’ta her sınıftan birkaç öğrenciyi seçerek hepsini bir sınıfta topladı. Sınıfa toplanan 30 öğrenciye, bazı soruların yer aldığı kağıtlar dağıtıldı. Polis veya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün görevlendirdiği müfettiş olup olmadığı bilinmeyen kadının, öğrencilerden soruların yanıtlarını kağıda yazmalarını istedi. Bu arada okulun müdür yardımcısının da, öğrencilere “Okulumuzun üzerine kara bir leke var. Onu temizlememiz gerekir” dediği belirtildi.

Öğrencilere yöneltilen ihbarlık sorular

Öğrencilere şu sorular yöneltildi: “PKK hakkında iyi şeyler söyleyip, PKK propagandası yapan öğretmen ve arkadaşlarınız var mı? PKK’yi anlatan şarkılar dinliyor musunuz ya da dinleyen arkadaşlarınız var mı? Öğretmenleriniz ders işlerken Sur’dan, Cizre’den, Nusaybin’den, Hakkari’den söz ediyor mu? Öğretmenlerinizin PKK’ye sempatisi var mı? Herhangi bir gerekçe ile okulda bayrağın asılmadığı zamanlar oldu mu? Müzik öğretmeniniz size PKK şarkıları söyletiyor mu?”

Okul yönetimi de öğrencileri sorguladı

Öğrenciler, soruların yazılı olduğu kağıdı okuduktan sonra cevap vermeden sınıftan çıktıklarını söyledi. Öğrenciler, kendilerine sorular soran kadının özellikle müzik öğretmenleri üzerinde durduğunu belirtirken, okul yönetiminin ise, kadının okuldan ayrılmasının ardından öğrencileri tekrar sorguladığı kaydedildi. Okul yöneticileri, kadının kendilerine neler sorduklarını ve ne cevaplar verdiklerini öğrencilerden öğrenmeye çalıştığı ifade edildi.

Okul yetkilisi: Müfettiş inceleme yaptı

Konuya ilişkin telefonla aradığımız Sosyal Bilimler Lisesi yetkilisi, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı bir müfettişin okulda inceleme yaptığını söyledi. 5 dakika sonra okul müdürüyle görüşebileceğimizi söyleyen okul yetkilisi, daha sonra “Memur olduklarını ve bu konuya ilişkin bilgi veremeyeceğiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here