hakkari-belediye-es-baskanlari-tutuklandi-65235-5Hakkari Belediye eş başkanları ve HDP ilçe eş başkanı çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Eş başkanlar, 14.08.2015 tarihinde Bulvar Mahallesi’nde DBP il binasının önünde Hakkari Kent Meclisi’nin düzenlediği basın açıklamasında “Hakkari Demokratik Kent Meclisi olarak devleti reddetmeyip, ancak bu şekilde devletin kurumları ile yürüyemeyeceğimiz, bunun için bu kentte bulunan devletin tüm kurumları bizim için meşrutiyetini kaybetmiştir” duyurusuyla öz yönetim inşasını ilan ettiklerini duyurmuştu.

20 Ağustos’ta avukatları nezaretinde adliyeye ifade veren Belediye Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi daha sonra savcılık talimatı ile Hakkari İl Emniyet Müdürlüğüne götürülmüştü. Eş başkanlar, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde gözaltında tutuluyordu.

Gözaltı süreleri uzatılan eş başkanlar, bugün savcılığa sevk edildi. Belediye Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu, Nurullah Çiftçi ve HDP Merkez İlçe Eş Başkanı İsmail Sihat Kaya, Terörle Mücadele Yasası 302. Maddesinde yer alan ‘Devletin birlik ve bütünlüğünü bozma’ gerekçesi ile tutuklanarak cezaevine gönderildiler.

hakkari-belediye-es-baskanlari-tutuklandi-65238-1.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here