Diyarbakır’ın Sur ilçesi dün geceden beri polis ablukası ve ateşi altında. Gece mahallelere operasyon başlatan polislerin ilçedeki saldırılarının yeni bir ‘sivil katliam girişimine’ dönüştüğü belirten HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel de Diyarbakır halkını saldırılara karşı Sur ilçesine sahip çıkmaya çağırdı.

28394Dicle Haber Ajansı(DİHA)’nda yer alan habere göre;”Diyadin, Silvan, Lice, Cizre, Şemdinli, Hakkâri ve Varto’da yaşananların bir benzeri Sur’da yapılmak isteniyor” diyen HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ise Diyarbakır halkını saldırılara karşı Sur ilçesine sahip çıkmaya çağırıyor.Birçok mahallenin polis ablukasında yoğun ateş altında olduğu ilçede, dün geceden beri gittikçe şiddetlenen polis saldırılarında bir kişi yaşamını yitirdi ve yaralılar var.

 
Polis gerçek mermi kullanıyor
Dün gece, Fatihpaşa, Cevdetpaşa, Hasırlı mahallelerine 02.00 sıralarında mahalleye baskın yapıp içeri girmeye çalışan polisler nöbet tutan yurttaşlara gaz bombaları ve gerçek mermilerle saldırırken, mahallelerin civarında bulunan binalara keskin nişancılar yerleştirdi. Polis saldırılarına karşı mahallelerde nöbet tutanların karşılık vermesi üzerine mahallelerde şiddetli çatışmalar yaşandı.
Evler ve iş yerleri taranıyor
Sur ilçesinde başta Hasırlı Mahallesi olmak üzere birçok mahallede ev ve işyerleri polis tarafından tarandı. Sabah işe gitmek üzere evden çıkan 25 yaşlarında Hasan Akış adlı bir gencin ise Kervansaray Oteli civarında polisler tarafından darp edildiği ve çevredeki yurttaşlar tarafından Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi’ne götürüldüğü öğrenildi. Vücudunun birçok yerinde darp izleri olan Akış’ın,
hastaneden darp raporu alarak ilgili polisler hakkında şikâyette bulunmak üzere Çarşı Karakolu’na gittiği belirtildi.Elektriklerin kesik olduğu ve helikopterlerin de sürekli uçuş yaptığı Suriçi’nde, mahalleleri ablukaya alan polisler yurttaşların bölgeye giriş ve çıkışına izin vermiyor.
Polisler vekillere de saldırdı
Sur ilçesinde polisin yeni bir sivil katliam girişiminde bulunduğunu söyleyen HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ise geceden beri süren polis saldırılarında polis ve özel harekât timlerinin birçok evi rastgele taradığı bilgisini verdi.Sabah saatlerinde mahalleye gittiklerinde polislerin kendilerine de hakaret edip saldırdığını belirten Demirel Sur ilçesindeki durum ile ilgili şu bilgileri aktardı: “Mahallelerde inceleme yapmamıza izin vermediler. Polis ve özel harekât timlerinin birçok evi gelişi güzel taradığını gördük Hasırlı ve birçok mahalle kuşatılmış durumda. İlçede neler yaşandığını biz vekiller dahi bilmiyoruz. Diyadin, Silvan, Lice, Cizre, Şemdinli, Hakkâri ve Varto’da yaşananların bir benzeri Sur’da yapılmak isteniyor. Sur’da bir katliam projesi yapılmak isteniyor. Yaralıların olduğu söyleniliyor. Yatakta uyuyan bir çocuk yaralanmış. Sur ilçesinde bir faşizm var.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here