Şırnak’tan sonra Yüksekova da özerkliğini ilan etti.Hakkari Yüksekova’da Gever Demokratik Toplum Meclisi bünyesinde çalışma yürüten mahalle meclisleri ve Sivil Toplum Kuruluşları(STK), AKP’nin  savaş konseptine karşı devlet kurumlarının meşruiyetlerini tanımadıklarını açıkladı.

yüksekovaDicle Haber Ajansı(DİHA)’nda yer alan habere göre;Gever Demokratik Toplum Meclisi bünyesinde çalışma yürüten mahalle meclisleri ve Sivil Toplum Kuruluşları(STK), AKP’nin  savaş konseptine karşı devlet kurumlarının meşruiyetlerini tanımadıklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada, “Tüm bu işkenceci, inkarcı ve faşizan devlete karşı kendi öz savunmamızı da sağlayacağız. Bu temelde özgür yaşamı inşa edeceğiz” denildi.

yüksekovalılarGeçici AKP hükümetinin devreye koyduğu topyekün savaş konsepti çerçevesinde son günlerde halka yönelik yoğunlaşan baskı, işkence ve infazlara karşı Kürdistan’ın bir çok il ve ilçesinden yapılan özyönetim çağrı ve açıklamalarına Hakkari’nin Yüksekova ilçesi de katıldı.

Gever Demokratik Toplum Meclisi bünyesinde çalışma yürüten mahalle meclisleri adına yapılan ortak açıklamada, halkın devlet kurumlarının meşruiyetini tanımadıkları açıklandı. Kışla Mahallesi’nde bulunan Halk Evi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına Yüksekova Belediyesi eşbaşkanları Ruken Yetişkin ve Tacettin Safalı, belediye meclis üyeleri, Gever Demokratik Toplum Meclisi ve mahalle meclisleri yöneticileri, HDP, DBP, MEYADER, KURDÎ-DER, TUHAD-FED yöneticileri, Barış Anneleri ile KJA aktivistleri katıldı. Açıklamanın yapılması esnasında Skorsky tipi bir helikopterin mahalle üzerinde gezmesi dikkat çekti.

‘Savaş politikasıyla Türk devleti gerçek yüzünü göstermiştir’

Meclisler adına hazırlanan ortak açıklamayı yapan Gever Demokratik Toplum Meclisi Eşbaşkanı Şerafettin Dede, AKP hükümetinin topyekün savaş koneptine dikkat çekerek “Bu savaş politikasıyla Türk devleti gerçek yüzünü bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Onlar için artık Kürt sorunu diye bir şey kalmamıştır. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecritle tüm diyalog yolları kapatılmıştır. Yine, Medya Savunma Alanları’na yönelik gerçekleştirilen bombardımanla Kürt gençleri katledilmekte, sivil yaşam alanları da hedef alınmaktadır. Bunun en bariz örneği ise Zergelê’dir. Kürt gençlerinin cenazelerinin ülkeye girişi ise gerekçesiz bir şekilde engellenmekte ve hukuk dışı bir uygulama sergilenmektedir” diye konuştu.
‘İşkenceci devlete karşı öz savunmamızı sağlayacağız’

Kürdistan’ın birçok kentinde sokak sokak başlatılan topyekûn savaş konseptiyle sivillerin, çocukların ve kadınların katledildiğine dikkat çeken Dede, “En son Gever’de şantiyedeki işçilere insanlık dışı bir işkence yapılmıştır. Bu işkence uygulaması ise en faşizan tarzda gerçekleştirilmiştir. Kürt Özgürlük Hareketi’ni ve halkının meşruiyetini tanımayan bir devletin kurumlarını, yasalarını, hukukunu ve sistemini tanımıyoruz. Tüm bu işkenceci, inkarcı ve faşizan devlete karşı kendi öz savunmamızı da sağlayacağız. Bu temelde özgür yaşamı inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından kitle alkışlar eşliğinde dağıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here