Ankara Kuğulu Park’ta üniversitelerin içerisinde bulunduğu baskılara ve akademik özgürlüklerin sınırlandırılmasına karşı Sokak Akademisi adıyla dersler başladı.

İlk dersini bugün (4 Aralık) gerçekleştiren Sokak Akademisi bundan sonrada başka derslerle, akademiye ve üniversiteye yönelik saldırılara karşı sokakta da var olacağını duyurdu. İhraç edilen, açığa alınan ya da üniversitelerdeki baskıdan bunalan öğrencilerin ve akademisyenlerin gerçekleştirdiği Sokak Akademisi ilk dersinde “hegemonya” ve “karşı hegemonya” konularını işledi.

İlk dersi sunan akademisyenler Mehmet Mutlu ve Yasin Durak, Sokak Akademisi projesini ETHA’ya değerlendirdi.

Niğde Üniversitesi’nde araştırma görevlisiyken, 1 Eylül’de yayınlanan KHK ile ihraç edilen akademisyen Yasin Durak, Sokak Akademisi’nin sadece ihraç edilen akademisyenlerin değil, üniversitelerde baskı gören birçok akademisyenin bilim üretimini sokağa taşımak için bu projede yer aldığını söyledi.

Durak, sokak Akademisi fikrinin üniversitelerdeki buhrandan sıkılmış olan öğrencilerin ve akademisyenlerin konu hakkında konuşurken ortaya çıktığını söyledi. Derslerin devam edeceğini ve ilerleyen günlerde ders programını yayınlayacaklarını söyleyen Durak “Özgür düşünceyi her yere taşımak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

sokak-akademisi-basladi-217583-1

ODTÜ’de araştırma görevlisi olan Mehmet Mutlu ise projeye farklı illerden de talep olduğunu söyledi. Mutlu ilk dersin neden Kuğulu Park’ta olduğu ise şöyle açıkladı: “Burada başlamamızın bir sebebi de buranın Ankara’da sembolik bir mekan olması. Özellikle Gezi Direnişi’nde karşı hegemonik nüfusun en önemli bir araya gelme mekanlarından biriydi.”

“Sokaklarda olmaya devam edeceğiz” diyen ve emekçi mahallelere de gideceklerini söyleyen Mutlu, “Emekçi mahallelere gitmek öncelikli tercihimiz, Tuzluçayır’da, Batıkent’te ya da Ankara dışındaki kentlerin farklı emekçi mahallelerinde, sokakta söylemeye ve eylemeye devam etmek gibi bir hedefimiz var” dedi.

Dersin ardından Çerçöp Çorbacılar, katılımcılara çorba dağıttı.

KAYNAK:Sendika.Org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here