Soma Katliamı davasını takip etmeye gelenlere polis saldırdı.

CNekx61UYAAkFGwManisa’nın Akhisar ilçesinde görülen Soma Katliamı davasını takip etmek ve madenci yakınlarına destek için mahkeme salonu dışında kurulu çadırlara polis saldırdı.

Hiçbir gerekçe göstermeden bir süredir orada açılan çadırı “Yasak, Valilik emri var” diyerek kaldırmak isteyen, sonra da müdahale eden polislere madenci yakınları tepki gösterdi.

SOMALI MADENCİ: “İYİ DEĞİLİZ…”

Saldırı anında orada olan ve aynı zamanda Soma Davası’nda tanık olan maden işçisi Ercan Çetinyılmaz “Biz pek iyi değiliz” sözleriyle yaşadıklarını özetledi. “Sosyal Haklar Derneği’nin (SHD) açmış olduğu bir çadır vardı burada. Madenci aileleri geliyordu. Davaya giren içeride sıkılan çocuklar geliyordu bu çadıra” diyen Çetinyılmaz, sürekli açık olan bir çadır olduğunu belirtti. Nedensiz bir şekilde saldırmalarına tepki gösteren Çetinyılmaz “Ama dünden bu yana bir durum vardı ve bugün de müdahale ettiler işte…” ifadelerini kullandı.

Çetinyılmaz olayı şöyle aktardı: “Saat 09.10 gibi müdahale ettiler. “Bu çadırı açamazsınız burada. Yasak. Vali’nin emri var” diyorlar. Biz de “Çıkarın emri, bakalım” diyoruz ama göstermiyorlar. Ellerinde hiçbir tebligat yok.

Çadırda bayağı bir kalabalıktık. 50 kişi vardık. 60 da polis vardı. Kalkanlarla müdahale ettiler. Komiser geldi. Kırdılar, çadırı dağıttılar. Aileler içerideler. Biz dışarıdayız onlara destek için. Ben zaten tanık olarak dinleneceğim için içeri girmiyorum. Avukatlar hepsi buradaydı hepsi içeri girdi. Can Atalay’da buradaydı.”

Çetinyılmaz, “Dünden beri bunlara ne oldu. Bu çadır hep vardı. Rahatsızlık veren bir çadırda değil. Art niyet bir kötü amaç yok. Bir şey de olmuyor burada” ifadeleriyle saldırıya isyan etti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here