301 madencinin hayatını kaybettiği Soma Katliamı davasının 14. duruşmasında da yine karar çıkmadı.Duruşma 23  Ocak 2017’ye ertelendi.

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği katliamda 6’sı tutuklu 46 kişinin yargılandığı davanın 14’üncü duruşmasının ikinci celsesi Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma sanık avukatlarının savunması ve talepleriyle başlarken, söz alan sanık avukatları bilirkişi ek raporunun bilimsel olmadığını belirterek, bilirkişilerin tarafsız olmadığını düşündüklerini söyledi. Hazırlanan bilirkişi raporlarında çelişkiler olduğunu söyleyen sanık avukatları, çelişkilerin giderilmesi için yeni bir bilirkişi raporunun alınmasını ve müvekillerinin tahliyesini talep etti.

Taleplerin ardından kısa bir ara veren mahkeme heyeti, ara kararında avukatların yeni bilirkişi raporu talebinin reddine, bilirkişi heyetinden istifa eden Mehmet Maden hakkında görevini kötüye kullanma ve adli yargılamanın makul süresini uzatma suçundan suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Tutuksuz sanıklar için adli kontrol ve vareste tutulma taleplerinin reddeden mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşma 23 Ocak tarihine ertelendi.

Dava sonrası madenci yakınları adına açıklama yapan avukat Can Atalay, kamuoyuna davayı sahiplenme çağrısında bulunarak, “Burada bugün görece azdık, çünkü birçok yerde avukatlarımız  gözaltına alınıp tutuklanıyor. Ama bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bizler burada olmasak da ailelerin burada kalabalık bir şekilde davayı sahiplenmesi lazım. Son düzlüğe girdik. Bu dava sadece Soma’nın değil tüm madencilerin davasıdır” şeklinde konuştu.

26 Aralık’ta İstanbul Adliyesi’nde Alp Gürkan hakkında açılan davanın görüleceğini belirten aileler, Soma’dan İstanbul’a giderek davanın takipçisi olacaklarını belirttiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here