CHP milletvekili Mahmut Tanal’ın “Lazika İslam Emirliği örgütü lideri, Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’a evlenme teklif etti” soru önergesini haberleştiren sitelere erişim engellendi.

indir (3)İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimi Atila Öztürk tarafından verilen kararda, “Kişilik haklarına ağır ve haksız bir saldıırı” yapıldığı iddiasıyla 238 adet URL adresine erişimin engellenmesine karar verildi.

Sümeyye Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, “Erişimin engellenmesi” talebiyle mahkemeye yaptığı başvuruda, “IŞİD emirinden Sümeyye Erdoğan’a evlilik teklifi” başlığında Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri ve çeşitli haber sitelerinde, “haber niteliği taşımayan” yazılar ile müvekkiline hakaret edilerek kişilik haklarının ihlal edildiğini öne sürdü.

Bunun üzerine İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, “Terör örgütü yöneticisi olarak bilinen bir kişinin evlilik teklif ettiği, bunun da iktidardaki siyasi parti ile terör örgütünün yakınlık ilişkisini gösterdiğinin belirtildiği, haber içeriğinin görünürde gerçeklik ilkesine aykırı olup bu haber yoluyla siyasi bir parti ile yasadışı silahlı terör örgütü arasında bağ olduğu algısının oluşturulduğu, haber içeriğinin talep edenin kişilik haklarına ağır ve haksız bir saldırı niteliğinde bulunduğu” gerekçesiyle talebi onayladı.

Mahkeme, kararında 25 Ağustos’ta da “erişime engelleme” kararı verdiklerini ancak aynı mahiyetteki yayınların başka internet adreslerinde yayınlandığının tespit edildiğini aktardı.

Karar üzerine, aralarında soL’un da bulunduğu Sözcü, Todays Zaman gibi yayınların sitelerinde yayınlanan URL linklerine erişim engellenirken Twitter ve Ekşi Sözlük kullanıcılarının paylaşımları da engellendi. (Sol)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here