İçişleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk, sosyal medyada yayınlanan ve Diyarbakır’ın Sur ilçesinde girişin yasak olduğu mahallelerde çekilen “Yalnızım Atam” isimli ırkçı sözler içeren klipteki kişinin güvenlik görevlisi olduğunu ve bu kişinin açığa alınması için talimat verildiğini söyledi.

Salı günü sosyal medyada yayınlanan ve Diyarbakır’ın Sur ilçesinde girişin yasak olduğu mahallelerde insansız hava aracı ve profesyonel ekipmanlarla çekilen klip hakkında Diyarbakır Emniyeti soruşturma başlattı. Klipteki kişinin güvenlik görevlisi olduğu ve açığa alınması için talimat verildiği açıklandı.

2 Aralık 2015’ten beri sivillerin girişine yasak olan Sur’da, “SAT5” isimli ve özel tim tarzında giyinmiş maskeli ve silahlı bir rapçi tarafından çekilen ve “Sur şehitlerimizin anısına” başlığı ile paylaşılan klip, telsizden gelen “Allah için vurun, peygamber için vurun, şehitlerimiz için vurun” anonsu ile başlıyor.

Sözlerinde “Ya sev, ya terk et” ve  “Herkes Ermeni olursa ben Kuvayı-ı Milliye” gibi ifadelerin bulunan şarkının sosyal medyada yaygınlaşmasının ardından, HDP Diyarbakır milletvekili Feleknas Uca ve HDP Van milletvekili Nadir Yıldırım kliple ilgili birer yazılı soru önergesi vermiş, Bakanı Efkan Ala’ya 148 gündür kapalı olan Sur’da söz konusu klibin nasıl çekildiğini sormuşlardı.

Çarşamba günü akşam saatlerinde HDP milletvekili Garo Paylan’ı arayan İçişleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk ise klipteki kişinin bir güvenlik görevlisi olduğunu ve bu kişinin açığa alınması için talimat verildiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here