Suruç katliamında şarapnel parçalarının baldırına gelmesi sonucu yaralanan Metin Keleş’in  evine 7 Ağustos sabah 3.30 sıralarında düzenlenen helikopter destekli operasyonda kafasına silah dayayıp  gözaltına alındı ve yaralı olarak cezaevine konuldu.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde  32 kişinin hayatını kaybettiği IŞİD’in  katliamında yaralanan ve vücuduna saplanan bilye parçalarının hala içinde olduğu belirtilen 19 yaşındaki Metin Keleş yaraları iyileşmeden tutuklanarak cezaevine kondu.

metinkeleş

Metin Keleş, “bir ifadede adı geçtiği için” Cuma günü çıkarıldığı Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Keleş’in yaralarının iyileşmediğini anlatan ailesi, çocuklarının sağlığından endişeli.

Evrensel gazetesinde yer alan habere göre; son günlerdeki operasyonlarda gözaltına alınarak tutuklanan bir başka gencin ifadesine dayanarak evine baskın yapılıp gözaltına alınan Metin Keleş, Suruç saldırısında şarapnel parçalarının baldırına gelmesi sonucu yaralanmıştı. Bilye parçaları kuyruk sokumuna kadar giren Metin ameliyatla bilyelerin çıkarılması için ilaç tedavisinin bitmesini bekliyordu. Suruç’ta yaşadıklarından ruhsal olarak da etkilenen Metin, psikolojik tedavi de görmeye başlamıştı.

YARALI GENCİ KAFASINA SİLAH DAYAYARAK GÖZALTINA ALDILAR!

Bu durumda tedavisi devam eden Keleş’in evine 7 Ağustos sabaha karşı 3.30 civarında düzenlenen helikopter destekli operasyonda oğlunun kafasına silah dayanıp “kalk kalk” diye bağırarak uyandırıldığını ifade eden anne Hamdiye Keleş, oğlunun yaralı olduğu halde ellerine plastik kelepçe takılarak gözaltına alındığını anlattı. 5 özel harekat polisinin helikopter desteği ile damdan, 5’inin de avlu kapısını kırarak geldiği belirtti. Sıcakta uygun olmadıklarından giyinmek için müsaade istediklerini anlatan anne Keleş, polisler “kapıyı kırmakla tehdit ettiği için” açmak zorunda kaldıklarını, eli silahlı polisleri görünce kızları ve kendisinin çok korktuğunu anlattı. Keleş, “Oğlumun üstünü giymesine bile izin vermediler. Ablası yardım etti. Korkudan kaç bardak su içti!” dedi.

“İŞKENCEYLE ALINMIŞ İFADE SUÇ DELİLİ OLDU”

Arkadaşlarının parçalanmış cesetlerini taşımak zorunda kalan kardeşinin Suruç’tan geldikten sonra ruhsal sıkıntılar yaşamaya başladığını anlatan ağabey Lokman Keleş, kardeşinin vücudunda hala şarapnel ve bilye parçaları bulunduğunu belirterek kardeşinin sağlığından endişe ettiklerini söyledi. Kardeşinin suç işlediğine dair herhangi bir delil olmadığını dile getiren Keleş, “Yalnızca üstüne verilmiş bir ifade var. İfadeyi veren kişinin ailesi oğullarının işkence altında ifade verdiğini söyledi. İşkence altında Metin üzerine ifade vermiş olabilir” dedi.

“BU VATAN BİZİM DE VATANIMIZ”

Yetkililere seslenen Keleş, “Yıllardır bize Vatan vatan diyorlar. Bu vatan bizim de vatanımız. Sadece onların değil. Bizim de haklarımız var. Barbarlığa gerek yok. Gençlerimize bir şekilde sahip çıkalım. Gençler kolay yetişmiyor” dedi. Gözaltıların protestoların önüne geçilmek için yapıldığını dile getiren Keleş, “Protesto etmek her insanın en doğal hakkıdır. Kimse bunu elimizden alamaz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here