5 Kasım günü İngiliz devrimci Guy Fawkes, Londra’daki parlementoyu havaya uçurmak için bir eylem planlamıştı. Guy Fawkes’dan esinlenen maske, 1990 yılında çıkan bir çizgi romanla beraber küresel sermaye karşıtı pek çok hareketin amblemi haline geldi.

17. yüzyıl anglikan İngiltere’sinde katoliklerin öldürülmesinden sorumlu Kral 1. James ve diğer aristokratlara karşı düzenlenen en önemli süikast girişimi 5 Kasım 1605’te gerçekleşmişti. Westminister Sarayı’ndaki İngiliz Parlamento Binasını havaya uçurmayı planlayan 12 kişilik komplo ekibinden katolik İngiliz askeri Guy Fawkes, arkadaşlarından birinin ihaneti yüzünden parlamentonun mahzeninde dolu barut fıçılarıyla yakalandı. Ağır işkenceden geçirilerek 31 Ocak 1606’da idam edildi.

Barut Komplosu olarak anılan bu olayın yıl dönümleri, eylemin başarısızlığı nedeniyle Birleşik Krallık’ta havai fişekler ve şenlik ateşleriyle kutlanır.

1990 yılında yayınlanan politik çizgi roman “V for Vendetta” Guy Fawkes’a referansla ortaya çıktı. Çizgi romanın yaratıcıları Alan Moore ve David Lloyd kahramanları V’yi 1980’ler İngiltere’sinde Muhafazakâr Parti iktidarına karşı mücadele eden maskeli anarşist bir savaşçı olarak tasarladılar. 2006 yılında Wachowski kardeşlerin aynı isimle çektiği filmde maske biraz daha elden geçirilerek son halini aldı.

Filmin ardından maskeye ilk sahip çıkan aktivistler Anonymous hackerları oldu. İnternet üzerinde doğan bu hareket ABD’de ve tüm dünyada Scientology’ye karşı eylemleriyle kendini tanıttı. Daha sonra Suriye’deki halk ayaklanmalarına destek verdi ve internette basın özgürlüğü için WikiLeaks’i destekledi.

2009 Temmuz’unda Roma’da G8 karşıtı hareketler maskeye sahip çıktılar. Bunu, bu sene Madrid ve Londra’daki işgalciler takip etti. 15 Ekim’de gerçekleşen tüm dünyadaki eylemde ise Roma, Paris ve ABD’de de maskeler kullanıldı.

Bu durumdan Warner yapımı “V for Vendetta” filminin telif haklarını elinde tutan dev medya şirketi Time Warner’ın ise herhangi bir şikayeti yok. V karakterinin görüntüsünün de telifine sahip olan şirket her maske satışından payını almaya devam ediyor.

İlk günden bu yana V for Vendetta filmi izlenmesi gereken film listelerinin en üst sıralarında yerini koruyor.Film arşivimizden filmi izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here